<.. Přádelna bavlny, Železný Brod (komín)
   
Železný Brod, ulice Průmyslová
50°38'25.78"N,15°14'44.44"E 
Současný stav: funkční
Realizace: 1865  
Výška: 52 metrů

dobová fotografie - rok 1867 (převzato z VCPD)

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

nákres komína

Kliknutím na obr. se dostanete na pdf

Komín patřil přádelně bavlny průmyslníka Johanna Liebiega a byl postaven společně s fabrikou roku 1865. Roku 1896 je provoz přádelny rozšířen o novou výrobní halu a byl vybudován druhý, neméně propracovaný komín (k vidění zde). I když je druhý komín postaven o 30 let později, je architekturou velmi podobný prvnímu a oba dva k sobě pasují stejně jako šachové figurky - štíhlá královna a přitloustlý král.

Dnes komín patří firmě HYBLER INVEST, s.r.o., sousední komín je ale v majetku JABLONEX GROUP a.s.

Komín má mohutný podstavec o čtvercové základně (cca 7x7 metrů) členěný v několika úrovních. Jeho výška dosahuje 1/3 celkové výšky komína, což je velice neobvyklé - podstavce mívají výšku max. 1/4 celkové výšky, obvykle ale dosahuje jen kolem 1/8. Dolní část podstavy je konická a je obložená kamennými bloky, na ní pak navazuje omítaná zdobená část. Postavec je ozdoben několika výraznými prvky, a to římsami (s prolamovanými rohy), úzkými nikami a dalšími plastickými prvky.

Dřík má oktagonální profil a s výškou se zužuje s konicitou necelých 3%. Další zajímavostí je obohacení dříku ve dvou úrovních výšky čtyřmi ornamenty.

Hlavice komínu je zdobená ve stylu, který byl u podobných,  dobových komínů běžný. Tzn. je mohutná a rozšířená, vazba cihel je narušena částmi, které jsou z ní vykonzolovány, a to vše ladí tak, že bez nadsázky lze tuto hlavici označit za pravou korunu naší královny.

Komín je v současné době neudržovaný. Povrchové vrstvy podstavce jsou sice narušené a místy oprýskané, ale po statické stránce je komín na výborné úrovni.

Komín je svoji architekturou velmi podobný komínu nedaleké přádelny ve Smržovce (ten je však ještě propracovanější).

Zdroj informací:

- osobní fabriky-prekioprůzkum

- Registr VCPD ČVUT (http://registr.cvut.cz), V007303- Johann Liebieg & Co., přádelna bavlny, poslední aktualizace: 27. 8. 2009

Fotografie z března 2006 a března 2010:

Pokud víte o komínu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2010 © fabriky.cz