<.. Škoda, Plzeň - komín
   

Plzeň, ulice Tylova
49°44'31.746"N,13°21'46.944"E
Současný stav: určen k demolici
Realizace: někdy mezi 1901 a 1912
Výška: 46 metrů, původní výška byla vyšší - hlavice ubourána
Navštíveno: 2011 (komín byl zaměřen a prozkoumán v rámci akce jeho brzké demolice)
Zpracováno: březen 2011
Zpracovali a navštívili: danny, k.e.n, bouřka, -M-

řez komínem

 

řez komínem

Kliknutím na obr. se dostanete na vyšší rozlišení

 

Komín se nachází v areálu PZ Škoda, okolní haly byly již v minulosti zbořeny (včetně budov technologicky příslušné komínu - komín byl napojen pravděpodobně na různé provozy, naposledy to bylo na ohřívárnu ingotů). Komín byl postaven patrně někdy v období 1901 - 1912.

Komín je cihelný, jeho výška je 46 m, původní výška byla ale o cca 3 - 4 metrů vyšší (v devadesátých letech byl komín snížen o hlavici, která pravděpodobně zdegradovala). Komín je kónický kruhového průřezu o vnějším průměru 4,8 m u paty komína a 2 m ve výšce 46 m. Konicita není konstantní, do výšky 12 m je 6,8%, pak se snižuje na 6,0%.

Zdivo je z radiálních cihel, jeho tloušťka v patě je 1,1 m, v hlavě 24 cm. Změna tloušťky stěny dříku je prováděna odskokem vždy zhruba po 4-6 metrech od vrcholu až do zhruba výšky +12,5 m nad terénem. Zde dle průzkumu vnitřku začíná ochranné pouzdro.

Ve výšce cca 2 metry se na dříku komína nachází ovládací pákový mechanismus regulátoru tahu, kterýžto je dnes vzácností spatřit.

Komín je po cca sto letech existence ve výborném stavu, v minulosti byl komín evidentně vhodně a dobře udržován. V současné době je ale již nepotřebný a majitel se ho rozhodl zbořit. Což je samozřejmě škoda, pokud by se z komína udělala třeba rozhledna (a že by to šlo), tak by Plzeň získala nevídanou atrakci (viz šedivý rámeček níže).

Demolice proběhne stejným způsobem jako např. u komína lihovaru v Mladé Boleslavi - dělníci budou ubourávat zdivo odshora, to budou shazovat vnitřkem komína a dole se bude suť odebírat za tímto účelem vytvořeným otvorem. Komín váží asi 540 tun, takže dělníci se krapet zapotí.

Možná se zdá hmotnost komína docela vysoká (ekvivalent 13ti tanků T-72), ale v komín je postaven z cca 130 000 (radiálních) cihel - a ty šlo v tehdejší kruhovce vypálit během pár dní (takže v tomto pohledu to zas tak moc není).

 

Zdroje informací:

- osobní fabriky-prekioprůzkum

- ČSN 73 4110: Vysoké komíny zděné, červen 1960

- Databáze komínů KODA - http://koda.kominari.cz (karta komína)

 

Návrh přestavby komína na rozhlednu, aneb nevážná představa toho, jak by mohla vzniknout jedinečná rozhledna v ČR

Komín se ponechá ve stavu jakém je, jen se lokálně vyspraví trhliny a odloupnutá čílka cihel. Nechť je původní patina komína co nejvíce zachována. Dřík obepne točité schodiště tak, aby se návštěvník mohl kochat výhledem po celou dobu výstupu. Konstrukce schodiště budiž lehká a subtilní, to vše kvůli umocnění pocitu stoupání do nebe.

Vyhlídková plošina má navržen průměr 4,4 metru, takže se sem pohodlně vyjde až 20 lidí. Předpokládá se, že podlaha vyhlídkového ochozu v místě nad komínem bude provedena z ocelového roštu tak, aby lidé viděli do umělecky nasvětleného interiéru komína (a mohli tam srze rošt házet mince). Při výjimečných situacích (např. v rámci Evropského hlavního města kultury 2015) by se nasvětlení komína zesílilo do té míry, že by z komína kolmo vytrysknul silný proud světla, který by protáhl vertikálu komína do takové výšky, že by světlo viděli i v Ostravě.

 

 

 

 

Kliknutím na obr. se dostanete na vyšší rozlišení

Fotografie z března 2011:

2011 (c) fabriky.cz