<.. Uhelný důl Alexander (komín)
   

nákres komína + porovnání s nedalekým komínem úpravny rudy

Kliknutím na obr. se dostanete na pdf

Ostrava-Kunčičky, ulice Holvekova
49°48'42.247"N, 18°17'52.83"E
Současný stav: důl zrušen, komín opraven (až na tu náletovou zeleň)
Realizace: cca 1898
Výška: 47 metrů

 

Důl Alexander byl hlubinný černouhelný důl, po ukončení těžby zůstaly zachovány těžní věže, komín a část provozních objektů a bývalý důl byl prohlášen za kulturní památku. Pár fotografií areálu a budov lze vidět zde.

Komín upoutá na první pohled masivním podstavcem, který má tři úrovně. První úroveň je strohá část na čtvercovém půdorysu a na něj navazují zbylé dvě části s oktagonálním profilem. Celková výška podstavce dosahuje cca 1/3 celkové výšky komína, což nebývá u obdobných starých komínů zvykem (zpravidla bývají podstavce méně mohutné a tedy i nižší). Na podstavec navazuje oktagonální dřík zakončený zdobnou hlavicí, které předchází drobně profilovaný dřík oddělený římsičkami.

Komín v nedávné minulosti prošel dílčími opravami, jediné, co lze údržbě vytknout, je bující náletová vegetace na tělese komína, která mu jistě neprospívá.

Pokochat se komínem a uvědomění si velikosti této stavby ve vazbě na lidské měřítko může i běžný návštěvník areálu, komín je volně přístupný. Na obrázku vpravo lze spatřit základní geometrické zakreslení komína a porovnání jeho velikosti s nedalekým komínem úpravny rudy, který je o celých šest desetiletí mladší.

Komín je architektonicky velmi hodnotný a po boku s dalším, unikátním, komínem, který zbyl po dolu Jindřich v Karviné-Doly, společně tvoří chloubu tohoto regionu.

Zdroj informací:

- osobní fabriky-prekioprůzkum

- Registr VCPD ČVUT (http://registr.cvut.cz), V002917- Důl Alexander, poslední aktualizace: 1. 3. 2010

Průzkum byl proveden a fotografie byly pořízeny v červenci 2007 a červenci 2009:

Pokud víte o komínu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2010 © fabriky.cz