4 dny volna. Někdo jezdí na dovolenou do Chorvatska, někdo do Adršpachu, my již pravidelně do Ostravy (my = danny + lo~che). Ve čtvrtek ráno jsme napakovali auto a vyrazili směr Olomouc. Prohlídli jsme pár fabrik a odpoledne se setkali s k.e.nem, kterému cesta z Písku trvala poněkud déle. Společně jsme se pak vrhli na dva skvosty - opuštěná cihelna ve Slavoníně (Olomouc) a sladovny v Olomouci. Pak podvečerní přesun do Ostravy, ubytování na hotelu a ochutnávka Ostravaru.

V pátek ráno jsme vyrazili směr lihovar v Dubí, tady nám ale do prohlídky kecala pořád nějaká paní, tak jsme raději jeli na jatka a do koksovny Karolina. Pak následovaly vítkovické pece a sousedící úpravna železných rud. Víc jsme tohoto dne nestihli.

V sobotu jsme zamířili na Karvinsko - do kraje plného dolů - Pokrok, Albrecht, Gabriela, Barbora, Jindřich, ČSA... energii jsme si pak dojeli načerpat do stínu elektrárny Dětmarovice a pak už rovnou do Třineckých železáren. Kdo neviděl, neuvěří. Fabrika 4 km dlouhá, všude samá ocel a odstín hnědorezavé, dunění, dusání, vypuštění různých par a esencí, dýmy, které mění v čase barvu... Koukali jsme na to dvě hodiny. Místní Palo Zubek nám doporučil ulici Průmyslovou a byla to výborná volba - v těsné blízkosti lze nasát atmosféru vysokých pecí. Další zajímavý pohled je ještě od trati a od nádraží. 

No a v neděli jsme se jeli rozloučit s chemickými závody v Hrušově, po velikém komplexu zbyly akorát dva komíny, v areálu plném sutin si hrají na honěnou sekuriťáci a místní sběrači kovů. Cestou domů jsme se ještě zastavili na pár místech - nějaká ta cihelna, za protektorátu vybudovaná mlékárna a jako poslední krásná bývalá elektrárna v Mariánském údolí v Hlubočkách.

Celkem jsme najeli 1200km. Toť ve zkratce vše.

 

2008 © danny666