<.. Keramické závody- Horní Bříza
   
 
Horní Bříza, ulice Tovární (okres Plzeň-sever)
49°50'54.689"N, 13°22'33.699"E
Současný stav: keramička zrušena, část je v demolici 
Realizace: většina budov z 20. let 20. století
Zpracováno: duben 2008

 

V Horní Bříze se kaolin začal těžit od roku 1882, nalézá se tu největší kaolinové ložisko (povrchový důl) ve střední Evropě. Přítomnost kaolinu způsobila výstavbu keramických dílen v okolí - Horní Bříza, Kaznějov, Třemošná.

ortofotomapa lokality - (c) GEODIS BRNO s.r.o

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

V Horní Bříze byla roku 1882 založena Továrna na výrobu hliněného, kaolinového a šamotového zboží, pak následovala různá rozšiřování podniků, různé fúze a zakládání akciovek. Za dob socialismu byla fabrika součástí národního podniku Západočeské keramické závody, po privatizaci v roce 1992 vznikla akciová společnost Západočeské kaolinové a keramické závody, no a nakonec byl název podniku změněn na Keramika Horní Bříza a.s., v roce 1999 pak podnik pohltila společnost Lasselsberger.

Fabrika to byla obrovská - základ tvořily čtyři rozsáhlé čtyřpodlažní haly se sedlovou střechou, které byly vzájemně spojeny příčnými chodbami. V halách se keramika vyráběla a také vypalovala přímo v pecích.

Dnes je výroba zrušena, jedna velká hala je již zbourána, padly již 2 komíny. Podstatná část areálu ale zůstane zachována, nový účel ale zatím neznáme.

Nedaleko od fabriky se nachází jediné muzeum stavební keramiky v České republice - dlažba a obklady od minulého století po současnost, historie těžby kaolinu na Plzeňsku.

Fotografie z února 2008:

Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

© 2008 Δ MDV