<.. Textilní továrna Feigl & Widrich, Chrastava
     
Chrastava - Andělská hora
50°48'26.695"N, 14°57'24.064"E 
Současný stav (2007): komín i kotelna nefunkční, kulturní památka
Realizace: cca 1905
Výška: 60 metrů

 

Areál s komínem se nachází v malé obci Andělská hora. Na počátku 20. století vyrostla továrna firmy Feigl a Widrich na louce u řeky Nisy. Všechny stavby mají jednotný sloh se secesními prvky. Od hlavní výrobní haly stojí solitérně kotelna (a elektrárna) s 60 metrů vysokým komínem.

Továrna byla využívána jako barevna a úpravna, později i jako přádelna. Výroba skončila v 90. letech 20. století. V listopadu 2002 byl areál, včetně elektrárny a kotelny, prohlášen za kulturní památku. Současným majitelem kotelny je Ing. arch. Filip Horatschke a jeho záměrem je údajně vytvoření kulturního centra s možností konání prezentací, přednášek, příležitostných výstav, koncertů a podobných akcí.

Komín přímo navazuje svým oktagonálním podstavcem na unikátně vyvedenou secesní kotelnu a společně tak tvoří jeden ladný celek. Kotelna je postavena z režného zdiva a je propracována do takových detailů, že plně může konkurovat nejhonosnějším sídlům své doby. Komín  je 60 metrů vysoký a má dřík kruhového profilu, je vyzděn ze žlutých radiálních cihel ("žluté" komíny mají v Libereckém kraji svoji tradici) a je zakončen dvojitou římsou, na kterou navazuje ozdobná hlava s mozaikou z černých cihel.

Fotografie z dubna 2006:

 

© 2008 Δ MDV