<..  16. 5. 2015 - termoelektrárna Trbovlje, Slovinsko - výstup na nejvyšší komín Evropy

Tisková zpráva

Členové Svazu českých komínářů (dále SČK) podnikli 16. května tohoto roku výstup na nejvyšší komín Evropy. Tím je třísetšedesátimetrový železobetonový komín termoelektrárny v Trbovlje ve Slovinsku. Akce přilákala dvaapadesát lezců, přičemž jedním z nich byl i provozní ředitel elektrárny Ervin Renko. Zúčastnění tím ustanovili nový rekord v počtu lezců na jeden komín. Dosud platný rekord vzniknul v roce 2012, kdy stosedmdesátimetrový komín v plzeňské teplárně zdolalo padesát jedna lezců.

Plánování a domlouvání s elektrárnou na podmínkách výstupu trvalo několik měsíců. „Výška komína a veliký počet účastníků si vyžádaly řádné promyšlení celé akce. Řešili jsme podrobně bezpečnostní pravidla pohybu po elektrárně i pro samotný výstup. Vzhledem k jedinému žebříku, se bylo třeba zamyslet i nad logistikou výstupu a sestupu,“ komentuje akci její organizátor, člen SČK Túva Bívod.

Vedení elektrárny požadovalo, aby na žebříku mezi třinácti plošinami, kterými je komín po celé výšce osazen, byly vždy nanejvýš dvě osoby a na vrcholu s ohledem na malý prostor pak současně maximálně deset lezců. Kvůli tomu probíhala celá akce pomalu. Výstup byl zahájen v půl jedenácté dopoledne a poslední účastníci slezli o více než šest hodin později. Doba výstupu jednoho komínáře se pohybovala mezi jednou až dvěma hodinami. Navzdory očekávání nejsou výhledy daleké. Elektrárna stojí v hlubokém údolí řeky Sávy a vršek komína tak jen těsně přesahuje okolní kopce. Z leckterého malého komína v Čechách je mnohem větší výhled, nežli z tohoto.

Sobotní výstup má ještě jedno nej. Na komín vystoupil i nejstarší člen SČK, sedmdesát sedmiletý komínář Harry Putz: „Je to právě rok, co jsem dost nesměle pokořil svůj první komín. Od té doby jsem sice pokročil, ale ani ve snu mne nenapadlo, že bych také stanul na nejvyšším komíně Evropy. Je úžasný pocit dostat se svými silami do výšky 360 metrů a pak se z ní dívat na svět.

Komín byl vystavěn v letech 1975 až 1976. V průměru má téměř dvacet osm metrů. V porovnání s českým nejvyšším komínem, kterým je třísetmetrový v elektrárně Chvaletice, je ale o dva metry v průměru menší. Tloušťka železobetonové stěny v patě je devadesát centimetrů. V koruně je průměr 7,7 metru. Oproti tomu chvaletický je opět téměř o dva metry širší. Celková váha je odhadována na třináct tisíc tun. Na patě komína je hrdě vyveden už značně vybledlý nápis: „Najvišji dimnik v Evropi H = 360m“.

Elektrárna je v současné době odstavena a je v konkurzu. Po vytěžení místních zdrojů uhlí nedokázala konkurovat cenám energie a byla uzavřena. „Můj děd to tu stavěl, můj otec provozoval, no a já to tu uzavírám,“ smutně sděluje místní zaměstnanec Otmar Bevk. Konec elektrárny symbolicky podtrhuje velká červená svítící nula na panelu udávajícím výkon ve velínu. Nejspíš už nebude jiná. Může se tak snadno stát, že komín bude zbořen.

 

video z akce na youtube


2015 (c) fabriky.cz