<..  21. 10. 2011 - Tampere, Finsko (danny)  
   

Tampere je úžasné město s unikátní postprůmyslovou atmosférou. Nachází se necelých 200 km severně od Helsinek, žije zde asi 200 000 obyvatel a je to největší vnitrozemské město celé Skandinávie.

Tampere je výjimečné svojí geografickou polohou, která jistě pomohla průmyslovému rozvoji tohoto místa. Tampere totiž obklopují dvě jezera, a ty jsou spojeny cca dvoukilometrovou řekou. Spád jezer je 18 metrů, takže řeka to nebyla věru klidná, čemuž odpovídá i název Tammerkoski, což lze přeložit jako „peřeje“. Dnes je to ale poklidné místo, neb řeka je zregulována jezy a vodními elektrárnami.

A právě v minulosti síla řeky dodala toliko potřebné energie vznikajícímu průmyslu. Podél Tammerkoski tak byla postupně budována řada továren - papírny, zpracování bavlny, lnu, strojírny, apod.

No a dnes žádná z těchto fabrik podél peřejí (vyjma jedné) nefunguje, nicméně většina byla zachována a uvedena konverzemi v nový život – vznikla tak administrativní a nákupní centra, restaurace, kavárny, zábavní prostory (kino), muzea, apod. Město si tak zachovalo jedinečnou atmosféru a všem milovníkům industriálu lze toto místo (především podél peřejí Tammerkoski) jen doporučit.

A pro úplnost: hned vedle je město Nokia, kde vznikla v roce 1865 továrna na papír, později výrobce telefonů.

Více viz fotogalerie s popisy. Fotografie jsou řazeny dle postupu mé půldenní návštěvy – něco je tam tak zdokumentováno jak za světla, tak i za noci.

 

2012 © fabriky