<.. Karel Schweitzer - pivovar Břeclav
   

Poprvé je Pivovar v Břeclavi dokladován v roce 1414, někdy okolo roku 1522 se stal součástí zámeckého areálu. Stával v prostoru dnešní sladovny, na kterou byl přestavěn na přelomu 19. a 20. století. Zároveň s tím, byl postaven současný pivovarský areál.

Když před asi šestnácti lety břeclavský pivovar zavřel po více, než 582 letech své brány, vypadalo to, že tradice vaření piva v Břeclavi, která se řadila k nejdelším na Moravě, definitivně skončila. Vypadalo to, že pivovar bude jen chátrat, dokud se nezřítí, nebo než jej někdo strhne, aby na jeho místě vznikla nějaká unifikovaná krychle nějakého prodejního řetězce. Jakýmsi prvním náznakem, že by to s ním nemuselo dopadnout tak špatně bylo, když se jeho sklepy začaly využívat pro skladování vína. Uplynulo mnoho vody v řece Dyji od doby, kdy své brány zavřel, aby loni po letech chátrání do areálu vjela stavební technika, začal projekt obnovy pivovaru.

Když se v 90. letech uskutečnila rekonstrukce, mělo to nedozírné následky, nová varna změnila chuť piva, což vedlo k poklesu zájmu o něj a také začátek konce tohoto pivovaru s dlouhou tradicí. Při této rekonstrukci byla napáchána zvěrstva na historické budově. Současná rekonstrukce má mimo jiné vrátit budovám jejich původní vzhled v novobarokním slohu.

 

Karel Schweitzer