<..  Miroslav Hrubeš - pivovar Chrudim
   

Vznik průmyslového pivovaru v Chrudimi se datuje k roku 1868, kdy na kopci nad železniční tratí zahájil činnost Chrudimský pivovar a sladovna, společnost s ručením obmezeným.

O jeho výrobě si lze udělat obrázek z pivovarských ročenek:

1913         28.386 hl

1926         23.473 hl

1936         19.904 hl

V roce 1928 je Chrudimský pivovar s.r.o. v likvidaci, podnik je koupen kapitálově silnějším akciovým pivovarem v Pardubicích. Poslední várka je datovaná k roku 1942, dle vzpomínek pamětníka se údajně vařilo až do roku 1949. Je však možné, že várkami „pardubického piva“ vypomáhal v sezónních špičkách.

Rozhodně ale déle fungovala sladovna, kde se sladovalo pro pivovar v Pardubicích. Například ještě v roce 1975 je vyrobeno 762 tun sladu a dle vzpomínek byl poslední sladový vývoz až v srpnu 1990. Zde bych také rád odkázal na www.pivovary.info, kde je o pivováru tak poetický článek, že bych to lépe nenapsal. Pokud byste však potřebovali doplnit nějaká fakta, pak mohu posloužit i já na adrese hrubes.pivo[at]seznam.cz.

Zbývá jen dodat, že asi před šesti lety nějaký kujón sundal střešní krytinu a tím nastolil další osud budov. Místo krásné dominanty na kopci se tam začíná rýsovat ošklivá kostka soukromého domova důchodců.

V obrazové příloze je zachycen převážně stav z prosince 2010. Všude trosky a ruiny, jen kdesi vedle zbytku transmisí uniká pára. Jakoby pivovar dodýchával a propadal se do zapomnění. Tak alespoň pár fotek…

 

Miroslav Hrubeš