<.. Pivovar Vratislavice nad Nisou
   
Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou, ulice Pivovarská
50°45'6.992"N,15°5'18.035"E
Současný stav: funguje
Realizace: 1874
Navštíveno: 02/2007 a 04/2011
Zpracováno: červen 2011
Zpracovali a navštívili: danny, loche

 

Pivovar vzniknul jako akciový v době, kdy bylo třeba uspokojit poptávku po pivu, kterého bylo v kraji nedostatek. Průmyslový pivovarský komplex tak byl postaven na zelené louce během jednoho roku a za deset let se postupně stává jedním z největších v Čechách.

Budovy byly vystavěny v historizujícím slohu, při pohledu od vrátnice nám do oka padne symetrická budova sladovny, která vypadá spíše jako palác, než místo pro skladování ječmene a sladu. Na sladovnu pak souvisle navazuje varna a kotelna s komínem. Za kotelnou samostatně stojí budova chladného hospodářství a sklepy. Budovy jsou téměř zachovány v původním stavu.

Po roce 1948 se mění pivovar na národní podnik Severočeské pivovary, pod který spadala řada pivovarů v okolí. Po revoluci vzniká akciová společnost Pivovary Vratislavice nad Nisou, a.s. a v roce 1997 se pivovar stává součástí akciové společnosti Pražské pivovary, jedné ze tří největších pivovarských skupin v zemi. O rok později pivovar ukončuje po jednom století provozu výrobu.

V roce 2000 se ale výroba s novým majitelem (Hols a.s.) vrací. Jen se nepodařilo získat od původního majitele práva na původní název piva Vratislav, vznikl tak název nový, a to Konrad.

 

      

dobový obrázek - převzato z Registru VCPD FA ČVUT (http://registr.cvut.cz)

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

Zdroj informací:

- Registr VCPD FA ČVUT (http://registr.cvut.cz), V000117 - Akciový pivovar Maffersdorf, a.s., poslední aktualizace: 28. 1. 2009

- Pivovar Konrad, Vratislavice: www.pivo-konrad.cz


Fotografie z února 2007 a dubna 2011:

 

2011 © fabriky.cz