<.. Pivovar Dalešice
   
Dalešice
49°7'51.6"N,16°4'47.2"E
Současný stav: obnovená výroba, částečně konverze, kulturní památka
Realizace: budovy mají železobetonový nosný systém, což společně s konstrukcí továrního komína napovídá na dobu vzniku v počátku 20. století
Navštíveno: 07/2010
Zpracováno: duben 2011
Zpracovali a navštívili: danny, loche

 

První zmínka o pivovaru pochází z roku 1609. To se ale jednalo o pivovar s řemeslnou výrobou, rozšíření a modernizace na pivovar parostrojní se dočkal až o pár století později, kdy jej v roce 1882 koupil Antonín Dreher, což byl mimo jiné také majitel skvostného exportního pivovaru v Žatci. Pivo se přestalo vařit v roce 1977, pak se zde natáčel kultovní film Postřižiny a od té doby budovy chátraly. Naštěstí se silně zdevastovaného pivovaru ujali v roce 1999 současní majitelé, kteří nejen obnovili výrobu piva, ale učinili z tohoto místa areál, kde se lze výborně najíst, napít, vyspat, vzdělat v muzeu a případně se i nechat oddat a zaspytřit.

Stará část pivovaru je dnes prakticky v původní podobě, situaci areálu decentně a nenásilně doplnila nová budova penzionu. Jen interiéry moc neslouží svým původním účelům. Na humnech je restaurace, hvozdy jsou nefunkční, z původní kotelny a varny je muzeum, na sladových půdách jsou udělány pokoje, v budově chladného hospodářství je současná funkční varna. Jen spilky a sklepy fungují již po staletí jako spilky s sklepy. Budovy jsou kromě pár nehodnotných částí (bednárna) kulturní památkou.

Poděkování patří sládkovi Křížovi, který byl tak laskav a strávil s námi veliký kus odpoledne.

Zdroj informací:

- sládek pivovaru Štěpán Kříž

- www.pivovar-dalesice.cz

- Registr VCPD FA ČVUT (http://registr.cvut.cz), V000847 - Panský pivovar, poslední aktualizace: 31. 1. 2011

Fotografie z července 2010:


2011 © fabriky.cz