<.. Pivovar Chomutov
   

Chomutov, ulice Mostecká
50°27'52.409"N, 13°25'14.508"E
Současný stav: v demolici
Realizace: 1890 - 1903 nový pivovar
Navštíveno: 2008
Zpracováno: březen 2011
Zpracovali a navštívili: loche, danny
 

Současná podoba budov vznikla na konci 19. století. A že je se na co dívat. Hmota budov a jejich fasády jsou propracovány do posledního detailu. Fasády jsou příjemně materiálově i barevně řešeny, místy jsou nadstandardně doplněny o znaky s pivovarskými motivy. Slov však netřeba, prohlédněte si fotografie. A že se lze podívat již jen na fotografie, neb v dnešní době se pivovar bourá. Když čtete tyto řádky, tak už tam stojí bůhví co, jestli vůbec něco. Proslýchá se, že na místě po pivovaru vyroste nějaká nákupní krabice. Média se bourání prakticky nevěnují, jen jsme našli dva články v Chomutovském deníku, který mimo jiné poukazuje na majetkové vztahy exstarosty města, který údajně není příliš proslulý čistýma rukama.

A co je zvláštní - v diskusi pod články se lidé spíše hašteří, co tam asi vyroste za market, místo toho, aby si posteskli, o jakou jedinečnou stavbu svého regionu přicházejí. Jen snad osoba s nickem KR si tam výrazněji povzdechla: "že je to nebetyčná škoda, ta stavba byla dominanta chomutova, přežila první válku, nácky i bolšány....bohužel nepřežila rozežranost jednoho jediného člověka, který stále nemá dost...jsem zvědavej, jestli bude scénář stejnej jako u té stavby proti KB. Ať žijí dotace, že....Je mi z toho snutno...mimochodem, všimli jste si, že to není jediná stavba v CV, která se v únoru začala demolovat? smutné, opravdu smutné..."

Ať tam vyroste cokoliv, bude ta nová stavba hezčí než ta minulá? Bude někdy na pohlednicích jako starý pivovar?

 

 

      

dobové obrázky - převzato z Registru VCPD FA ČVUT (http://registr.cvut.cz)

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

 

Zdroj informací:
- Registr VCPD FA ČVUT (http://registr.cvut.cz), V001046 - Měšťanský pivovar v Chomutově, poslední aktualizace: 9. 2. 2011
- Miroslav Anger, Pavel Jákl: Naše pivovary na dobových pohlednicích, 2004

- Chomutovský deník - http://chomutovsky.denik.cz

Fotografie z dubna 2008:

2011 © fabriky.cz