<.. Kotelna věznice Plzeň Bory  
Dobřanská ul., Plzeň
49°43'23.845"N, 13°21'25.54"E
Současný stav: zdemolováno květen - červen 2008
Realizace: zřejmě počátek 20. století
Zpracováno: červenec 2008, aktualizováno únor 2010

Areál věznice z komína bývalé kotelny. Foto © k.e.n

 

Nechvalně známá borská věznice, postavená v letech 1873 až 1878, je bezesporu zajímavým architektonickým útvarem - její budovy tvoří pravidelný osmihran. Stranou od hlavního areálu stála ještě nedávno kotelna, postavená zřejmě dodatečně o něco později, než budovy věznice.

Několik bližších informací nám zaslal Lukáš Paleček, které načerpal v materiálech Věznice Plzeň:

- kotelna byla postavena v letech 1927 - 1928, kdy byl ředitelem (vrchním ředitelem) mužské trestnice v Plzni JUDr. František Kočí,

- společně s kotelnou bylo v roce 1928 dobudováno i ústřední vytápění věznice,

- v roce 1927, kdy byl dokončen komín kotelny se s ním málem srazilo letadlo přistávající na borském letišti, za to sklidil ředitel Kočí velkou kritiku v dobovém denním tisku,

- v roce 1955 byl vypracován projekt ČKD Praha - Karlín na modernizaci této kotelny a podle těchto plánů byla realizována přestavba.

Objekt kotelny se nacházel v trase budované silniční komunikace I/27, proto se v první polovině května přistoupilo k likvidaci, ukončené zhruba o měsíc později. Komín byl postupně rozebrán, na budovu kotelny se vrhla těžká technika. Další malý kousek industriální historie musel ustoupit nenasytnému asfaltovému koberci.

Osobní průzkum proběhl několikrát za dne a jednou v hodinách nočních, kdy areál přijel obhlédnout i písecký člen fabrikytýmu. Vnitřek kotelny byl právě v noci obzvlášť démonický a tajemný, o čemž konečně svědčí i fotografie.

Stav objektu v posledních dvou měsících jeho existence:
(galerie je stavěna pro režim celé obrazovky - klávesa F11)


Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © fabriky.cz