<.. Pivovar a Lihovar Horšovský Týn  
Horšovský Týn (ulice Polní, okres Domažlice)
49°31'41.306"N, 12°56'59.301"E
Současný stav: bez využití, budoucí osud nejasný
Realizace: 1891
Zpracováno: srpen 2008

Kořeny pivovaru v Horšovském Týně sahají až do roku 1592, dodnes stojící budovy pocházejí z konce devatenáctého století. Na pivovar navazoval také lihovar ("Land spiritus brennerei"), o jehož osudu toho však zatím víme pramálo. Pivovar, původně patřící právovárečnému měšťanstvu, byl v roce 1948 znárodněn, poté spadl pod národní podnik západočeské pivovary, a v roce 1951 byl jeho provoz ukončen. Zatímco v jeho areálu byla později zřízena konzervárna Fruta, ve vedlejším lihovaru se usídlil podnik Liko s výrobou hořčice.

Prohlídka vnitřností není bez zajímavosti, ovšem o původním zařízení pivovaru si lze nechat jen zdát; v průběhu let ustoupilo potřebám pozdějšího využití. Zajímavý však je například výstup vnitřkem na čtyřiatřicetimetrový pivovarský komín, jehož kramle jsou v první třetině netradičně umístěny na protilehlých stranách komína s roztečí kolem jednoho metru. Jejich pevnost je přitom i po více než sto letech vynikající.

Dnešní stav fabriky je celkem zřejmý z fotografií - většina budov je opuštěna a bez využítí, původní budova lihovaru je dokonce bez střechy, část areálu vlastní stále firma zabývající se výrobou hořčice, kompotů apod. Budoucí plány s tímto objektem nám zatím nejsou známé.


Zdroje:
- osobní průzkum
- www.pivovary.info
- www.pivety.com

Historický snímek pivovaru
(z www.pivety.com, autor neznámý)

 

Snímky z jara a počátku léta 2008:

Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © B. a -M-