<.. ANSELM HEINZEL - MECHANICKÁ TKALCOVNA A BAREVNA V JETŘICHOVĚ
       
Jetřichov (okres Náchod)
50°36'53.917"N, 16°16'1.62"E

Současný stav: zachovalé, ale chátrající
Realizace: 1880
Zpracováno: září 2008 (k.e.n)

© Geodis Brno s.r.o.

 

Jetřichov se nachází v jedné z nejzazších částí broumovského výběžku někde mezi Meziměstím a Broumovem. Shodou náhod se v rozmezí pár týdnů v tomto podivuhodném kraji pohybovala pražská i písecká část fabrotýmu. Kdybych tenkrát cestou z Bukovice špatně neodbočil, tak bych se do Jetřichova asi ani nedostal. Což by byla škoda, protože bych přišel o tuhle textilku, která mi tak nějak v podstatě vlezla do cesty (no aby ne, ona je přímo na jediné křižovatce v obci). Dannyho sice o dva týdny dříve moc neuchvátila, ale to je tím, že je zmlsaný.

Textilku založil v roce 1880 Anselm Heinzel, která už je jeho druhou v Jetřichově (ta první je kousek za vsí). Další historii lze označit za vcelku klasickou, podobný osud stihl většinu textilek v okolí..

30. léta 20. století     - hlavní produkcí je barvení bavlněného zboží, lnu, vlněného a hedvábného zboží; dále je v provozu bělidlo bavlněného zboží a mercerizovna; výroba pod značkou Indanthren
1937 - firma v likvidaci
1938 - novým vlastníkem firma I. A. Kluge z Oberaltstadtu
1945 - konfiskace a zavedení národní správy
1949 - české lnářské závody n. p. Trutnov
90. léta 20. století - exportní sklady a prodejna Barum Continental

Dnes je v jedné části autodílna, ale ten větší zbytek vypadá tak nějak neužívaně. Velkou předností této fabriky je, že zůstala v podstatě stavebně netknuta. Samozřejmě, pár ohyzdných úpraviček člověk najde, ale z celkového pohledu to není až tak hrozné. Zajímavý je kupříkladu potok, který vede přímo pod továrnou. Vyfotit se to moc nedá, kolem potoka je šílená bolívie, možná v zimě. Ale to, co vás zaujme na první pohled, co prostě strhne pozornost, to jsou okna. Sytě modré okenní tabulky. Od těch je těžko odtrhnout zrak.

Snad se časem najde někdo, kdo fabriku rozumně a s citem opraví.

Zdroje informací:

- osobní návštěva
- bývalá zaměstnankyně firmy Barum

- Registr VCPD ČVUT (http://registr.cvut.cz), V000278


 

Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © fabriky.cz