<..   EXPORTNÍ SLADOVNA Stod  

STOD (okres Plzeň jih)            49°38'12.378"N, 13°9'55.974"E   

Současný stav: část sklady a sběrný dvůr, jinak nevyužívané, poměrně velice dobře zachované
Realizace:         druhá polovina 19. století   
 

Bývalá exportní sladovna je opravdovou dominantou jinak vcelku ospalého  Stodu. Ve své době to bylo vcelku prosperující město, vždyť pivovary tu byly dva, na jedné straně Měšťanský a na druhé straně města  Akciový z roku 1872, (a také ne zrovna malý!). Celestýnužel ani jeden z nich již není funkční, pokud tedy pomineme to, že fungují jako sklady.

Na první pohled naše zraky upoutá mohutná, stupňovitá stavba sladovny, která má tři hvozdy, od nejmenšího po největší. Díky panu Sedláčkovi (?) jsme se mohli onoho dne podívat i dovnitř, za což jsme velmi vděční. V této sladovně se prostě zastavil čas kdysi za první republiky. Nejenže je veškerá mechanizace (transmise, obraceče sladu apod.) velmi zachovalá, dokonce se i tváří, že by ji jen stačilo promazat a znovu by se všechna ta hejblata, kotouče a páky rozhrkaly a rozpohybovala.  

Na lískách jsou ještě k vidění originální německé cedulky (Stod - Staab byl spíše německým městem a po válce bylo odsunuto více Němců, než má město dnes všech obyvatel). Zbyly tu i velké litinové nádrže na vodu, patrně proto, že nebyla síla, která by je z půdy snesla. (No, snad si naši rómští spoluobčané nehledají na webu další naleziště zbytečného kovu!! To bychom se ještě mohli divit, jak by těch několik tun "šrotu" snadno a rychle zmizelo!) 

Doufejme, že tato nádherná a hrdá stavba vydrží stát ještě mnoho desítek let, a že si jí nevšimne žádný developer.


Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

k.e.n