<..  MĚŠŤANSKÝ PIVOVAR V KAPLICI
     
Kaplice (okres Český Krumlov)
48°44'18.922"N, 14°29'35.945"E

Současný stav: zachovalé, po rekonstrukci
Realizace: od druhé poloviny 16. století
Navštíveno a zpracováno: září a listopad 2008 (k.e.n)

© Geodis Brno s.r.o.

 

Měšťanský pivovar v Kaplici se nachází v samotném centru města. Průjezd do jeho dvora je přímo z náměstí. To, že se jedná o bývalý pivovar dává na vědomí zejména budova hvozdu s elegantním oktagonálním komínem, která stojí přímo v Pivovarské ulici.

V druhé polovině devatenáctého století sloužila část pivovaru i jako divadlo, do jeho sálu vedlo zvláštní železné schodiště přímo z náměstí. Pivovar dovařil své poslední pivo za druhé světové války, přesněji v roce 1942. Dnes v něm sídlí několik firem, obchůdků, kanceláří a hospoda.

Při potulkách po fabrikách se na člověka někdy usměje štěstí a dostane se ve správný moment na správné místo. Díky náhodě jsem se tak mohl podívat skrz několik skautských kluboven i přímo do hvozdu a na půdu ke komínu. V lísce je ještě původní vybavení, třeba různé kouřovodné klapky nebo původní elektrika.

I když je to více než šedesát let, co se zde pivo vařilo, stále stačí jen přimhouřit oči a snadno si představíte ten pivovarský hlomoz, který duněl ze dvora, i vůni, kterou musel být celý komplex budov doslova prodchnut.

Pokud víte o výše zmíněné pivovaru více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © fabriky.cz