<..  TEXTILNÍ TOVÁRNA V BUKOVICI
     

Lokace: Bukovice u Police nad Metují (okres Náchod)     50°33'2.063"N, 16°13'35.248"E  letecká mapa
Stav: 

částečně slušně zachovalé, zejména pohledová část od silnice. Šedy se na několika místech propadají, ale ne neopravitelně. Vizuální dojem silně narušen různými přístavbami a dostavbami. Budovy jsou však stále ve stavu dobrém, rekonstrukce by nebyla až tak náročná, patrně ale není zájem.

Realizace:  1907 GEODIS Brno s.r.o.
Zpracováno červenec 2008

 

Obec Bukovice je vcelku roztomilá víska pod stolovou horou Ostaš, na dohled od Police nad Metují. Dalo by se říci, že se nijak nevymyká, nevybočuje a zapadá do průměru. Nicméně alespoň jedna zajímavost zde je a tou není nic jiného, než parádní továrna z roku 1907. Postavili ji Julius a Eduard Goldmannové z Police. O několik let později byla díky továrně do obce zavedena elektřina. Slibný rozvoj zbrzdila hospodářská krize, která měla na místní textilní průmysl vcelku velký negativní vliv, a další ránu zasadila druhá světové válka (Goldmannové byli židovského původu). Znárodnění samozřejmě již dokonalo své.

Dlouhá léta tak ve firmě působil n. p. VEBA, který v roce 1991 výrobu v tomto závodě ukončil. Továrnu dostala nazpět rodina Goldmannů, nicméně ta ji prodala a od té doby to jde s fabrikou od sedmi ke třem. Dnes je v areálu několik různých firmiček lokálního významu. Obec má v úmyslu továrnu krapet "porovnat", zvláště tedy zbořit velice pěkný komín, v podstatě nejzachovalejší v blízkém okolí, protože prý "překáží". Komín je sice samozřejmě nefunkční, nicméně po konzervaci zdiva a koruny by mohl v klidu stát další desítky let, a to za náklady nedosahující ceny demolice. Na to, že mu je přesně 100 let, vůbec nevypadá. Kramle jsou pevné jak skála a nebýt náletových dřevin na příklopu soklu, kronchtuace by byla jen velmi nepatrná.

Inu, zastupitelstvo obce si vytýčilo cíl a asi jej i vcelku brzy dosáhne. Nicméně takové myšlení a následné řešení je v dnešní době již zpátečnické a zaostalé. Technické památky jsou kulturním dědictvím stejně jako kostely, zámky, nebo domy, kde někdo slavný umřel. Hrdá vertikála, která po dlouhá léta ukazovala "zde je Bukovice", zanikne, časem možná zmizí i továrna a vesnice tak přijde o jednu z mála, ne-li jedinou zajímavost.


Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © k.e.n