<.. Zámecký mlýn, Břeclav
   
Břeclav, Zámecké náměstí
48°45'35.26"N, 16°52'38.851"E 
Současný stav: opuštěný, vyhořelý
Realizace: přelom 19. a 20. století
Zpracováno: listopad 2008
Zpracovali a navštívili: danny, loche

 

 

Břeclav ukrývá nádhernou městskou část. Je to trojúhelník třech industriálních památek, jehož vrcholy jsou tvořeny mlýnem, sladovnou a pivovarem. On je tu vlastně takový čtyřúhelník, ale čtvrtým vrcholem by byl zámek, ale ten nás zas tak nezajímá :)

Mlýny jsou vstupní branou do místa, kde se zastavil čas. Je plné zeleně, vody a ticha. A to vše objímají výše uvedené technické památky.

ortofotomapa lokality - (c) GEODIS BRNO s.r.o

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

Mlýn stojí v místě, kde se nacházela hospodářská část někdejšího břeclavského hradu. Později zde byl vybudován náš mlýn, který je mezi místními znám též jako Vránův mlýn (dle jména posledního nájemce před druhou světovou válkou). Po válce byly v mlýnu sklady a kanceláře, od roku 1990 je opuštěn a chátrá.

28. 4. 2008 v deset hodin ráno začal mlýn hořet. Plameny vyžraly téměř všechny vnitřní konstrukce, trámové stropy a střechy popadaly, zbyly tak jen obvodové zdi a poškozená ocelová nosná konstrukce.

Příčina požáru je dodnes nejasná. V podezření jsou bezdomovci, kteří mlýn obývali a v minulosti ho minimálně jednou prokazatelně podpálili. Faktem ale je, že požár vznikl na několika místech, do hry tedy vstupuje podezření z úmyslného zapálení. Pojišťovací podvod? Spekulace s uvolněním lukrativních parcel v sousedství zámku, kde v současnosti probíhá rekonstrukce? To se možná dozvíme časem, podle toho co se bude se zbytky mlýnu dít.

 

Romantické dobové foto (1927), zdroj: internet

Zdroj:

- osobní průzkum

hodoninsky.denik.cz

Zde jsou fotografie z května 2008:

Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © fabriky.cz