<.. Pivovar Roudnice nad Labem
   
Roudnice nad Labem, ulice Poděbradova, okres Litoměřice
50°25'33.968"N, 14°15'49.16"E
Současný stav: opuštěný, kulturní památka, silně zkronchtuovaný 
Realizace: 1671, většina budov v druhé polovině 19. století

 

Původ pivovaru šahá až do roku 1671, byl založen u řeky, z druhé strany se zasekává do svahu s vysokým tarasem. Nad pivovarem je zámek a zámecké zahrady. Vše bylo až do zestátnění v majetku Lobkoviců. V roce 1975 byl pivovar zrušen.

Většina budov ale pochází až ze století páry, dle konstrukce komínu kotelny lze budovy datovat do druhé poloviny 19. století.

Současný stav je děsivý - rozpadlou střechou zatéká voda, dřevěné stropy hnijí, část zdiva se rozpadá, povodeň v roce 2002 areálu taky neprospěla, areál byl zaplaven do výše 120 centimetrů.

Nicméně zde lze ale spatřit docela zachovalou varnu. Celý prostor je zaklenut mohutnými klenbami svedenými do okolních zdí a centrálního sloupu, volný prostor tak přímo zve k pivní modlitbě. 

Současným majitelem je jakýsi Američan John D. Bailey, podle jeho záměru má pivovar sloužit jako ubytovací zařízení, ve velkém sále by se měly konat koncerty, výstavy a další kulturní akce, dokonce by se zde mělo vařit i pivo. Držme tedy majiteli palce, snad se v Čechách ještě někdy ukáže, pivovar potřebuje mnoho jeho peněz.

Fotografie z ledna 2008:

Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

© 2008 Δ MDV