<.. Cukrovar  Skřivany
     
Skřivany (okres Hradec Králové)
50°16'5.265"N, 15°30'12.716"E
Současný stav: cukrovar zrušen, dnes zde sídlí firma Impress 
Realizace: 1862

 

výsek z dobové pohlednice

ortofotomapa lokality - (c) GEODIS BRNO s.r.o

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

Tento cukrovar byl sice již zrušen a dnes tu sídlí firma Impress a.s. s výrobou drobných kovových obalů, ale je ve velmi dobrém stavu, většina budov je zachována a opravena.

Cukrovar několikrát ve své historii vyhořel (prameny uvádějí roky 1882, 1905 a 1912). Požáry cukrovarů byly obecně časté. Mnoho konstrukcí bylo dřevěných a všudypřítomný cukerný prach v určité prostorové koncentraci pak fungoval jako třaskavina. Pak se začaly požívat ocelové a železobetonové konstrukce, takže požárů postupně ubývalo. Požáry měly jednu výhodu - zpravidla vedly k následné modernizaci a přestavbě cukrovarů. 

Cukrovar Smiřice pracoval na vývoz a jeho výrobky byly počátkem 20. století ve světě proslaveny a žádány. Známé homoličky se vyvážely doslova do celého světa. Před 1. světovou válkou zde bylo zaměstnáno na 1200 lidí. Během 2. světové války byla výroba cukru pozastavena a v továrně se vyráběla vojenská technika.

Ke znárodnění cukrovaru došlo v roce 1948, v roce 1976 byl cukrovar zrušen a prostory obsadil strojní podnik Strojobal.

Plány z výstavby, převzato z VCPD

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

V areálu se nacházejí dva komíny - jeden původní oktagonální (výška cca 40 metrů) a jeden novější - vyzděný z radiálních cihel (pravděpodobně z období 1910- 1920) - se svojí výškou 85 metrů se řadí mezi nejvyšší cukrovarnické komíny v ČR (další je např. v bývalém cukrovaru v Kostelci nad Labem - 85m nebo v Kropáčově Vrutici - 81m).

Fotografie z března 2006:

 

Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

© 2008 Δ MDV