<.. První pražská sladovna v Podbabě
    
ulice Podbabská, Praha
50°6'43.44"N, 14°23'27.477"E
Současný stav: neexistuje - poslední část s pěticí komínů zbořena v září 2007
Realizace: 1872
Zpracováno: září 2007
 
 
 

Pražská periferie - tak to stojí v knize Praha jasem okřídlená (1948). K vidění je zde ještě i původní cihelna. Za foto děkuji panu Peterkovi!

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

 

Sladovny byly vystavěny na počátku 80. let 19. století, pro jejich výstavbu byla dokonce vybudována cihelna v místě stavby. Budovy byly postupem času neustále rozšiřovány, na počátku 20. století tak vyrůstá největší sladovna v Evropě. Provoz sladoven končí počátkem devadesátých let 20. století.

Novým majitelem se stal developer ICKM Real Estate s.r.o., který o svém projektu v Podbabě na svých stránkách píše:

"Kouzelná lokalita, "kde se zastavil čas", se nachází na rozhraní tradičních obytných čtvrtí Dejvic a Bubenče. Tento bytový komplex postavený na míru harmonického rodinného bydlení v a reaktivním prostředí dominuje celé této oblasti díky nepřehlédnutelné průmyslové památce - budově sladoven - připomíná laskavou atmosféru Hrabalových Postřižin."

Ano, opravdu se zde zastavil čas, proto se na přelomu srpna a září 2007 zbouralo vše, co po sladovnách kdy zbylo a má být vystavěna jejich replika.

Ortofotomapa lokality - (c) GEODIS BRNO s.r.o

Kliknutím na obr. se dostanete na větší rozlišení...

zde ortofoto z roku 2002

Za developera mi na můj tázavý e-mail odepsali:

"Dovolujeme si Vas upozornit ze objekt starych sladoven byl zbouran jen z duvodu spatne statiky. V horizontu dvou let bude vystavena jeho replika. Jedina zmena naseho zameru je, ze drive jsme chteli z tohoto objektu udelat kancelare, ale postupem casu jsme byli presvedceni ze neni vhodne do tohoto ciste rezidencniho arealu umistovat komercni zonu, z duvodu zvysene dopravy. Aktualni situace je, ze bude vybudovana replika starych sladoven, samozrejme vcetne charakteristickych kominu, a bude urcena k rezidencnimu bydleni. Takze sladovna bude obnovena a budou v ni lofty."

Špatná statika je ošemetná věc - do určité míry to může být pravda, do určité míry je to výmluva. Zachování stávajících konstrukcí sladoven je hlavně otázka technická a ekonomická. Sice to není snadné zajistit původní konstrukce sladoven a zakomponovat je do nové nosné konstrukce, nicméně reálné to je. Avšak demolice a následná výstavba repliky rozhodně vyjde levněji než rekonstrukce. A peníze jsou v dnešní době bohužel na prvním místě, developerům prostě ani padesátiprocentní vývar z prodeje nestačí (bez ceny pozemku postaví za cca 20 tisíc Kč, prodají minimálně za 50 tisíc - vztaženo na 1 m2 podlahové plochy).

 

Pár fotek z let 2005- 2007 s komentáři:

 

2007 © danny666

<..