<..   fabrikyfoto týdne - archív

fabriky.cz

20/2017:  věžový vodojem, Všetaty

 

Vodojem se zajímavou železobetonovou konstrukcí byl zbořen v lednu 2017.

 

 

fabriky.cz

37/2016:  Pekárny, Teplice

 

Pekárna se sklady byla postavena na počátku desátých let 20. století. Dnes částečně chátrá, částečně slouží jako sklady.

 

 

fabriky.cz

29/2016:  Přádelna Florian Hübel, Jirkov

 

Vodárenské (a jiné) věže textilních továren vždy stojí za pozornost. Jen je většina z nich bohužel (stejně jako jejich továrny) nefunkční.

 

 

fabriky.cz

24/2016:  Cukrovar - Ratboř

 

Po cukrovaru v Ratboři zůstal po výrobních budovách jen komín. Majitel ho nechal jako připomínku, což je chvályhodné. Nicméně dle trhlin na dříku a podstavci lze usoudit, že demolice mu moc neprospěla a zanechala na něm takovéto šrámy, které se budou muset sanovat. A to nastane bůhví kdy.

 

 

fabriky.cz

20/2016:  Berzitturm, Kahla (Německo)

 

Sto let stará železobetonová věž sloužila jako zásobník na lignit a zbyla jako jedna z posledních budov po dolu.

 

 

fabriky.cz

17/2016:  Cukrovar, Čelechovice na Hané

 

Po jednom z nejstarších cukrovarů u nás zbyl po nedávné demolici jen komín. Ten překvapivě odolal bouracím pracím okolních budov a když nespadnul sám, tak se ho majitel rozhodl zachovat a po opravě jej využít jako reklamní poutač v rámci budoucího využití areálu.

 

 

fabriky.cz

15/2016:  Drážní vodojem, Praha-Běchovice

 

Drážní vodojem z roku 1939 od architekta Josefa Dandy můžete obdivovat cestou vlakem na Úvaly. Podobné pak jsou k vidění ještě například v Kolíně a Hodoníně.

 

 

fabriky.cz

13/2016:  Velkosklady Třebešín, Praha-Žižkov

 

V únoru 2016 začala demolice skeletové budovy velkoskladu, která patřila k zajímavé ukázce poválečné průmyslové architektury. Budovu z šedesátých let nahradí nová residenční výstavba. 

 

 

fabriky.cz

08/2016:  Továrna na zápalky, SOLO, Sušice

 

Přes sto let starý komín sušické fabriky je v ohrožení. Měl se stát kulturní památkou, ale majitel se odvolal na špatný technický stav. Majitel vidouce posudek, kde bylo vyfotografováno pár drobných trhlin a něco opadaného zdiva, začal hlásat, jak komín ohrožuje své okolí. Jednatel investora to okomentoval: "Jedná se o klasický cihelný komín, na kterém se podepsal zub času. Může kdykoliv spadnout" (citace z novinky.cz). Opět jsme tak svědky uměle vyvolané hysterie podložené čistě ekonomickými zájmy. Nicméně proces prohlášení za kulturní památku ještě není u konce.  

 

 

fabriky.cz

05/2016:  Klášterní pivovar, Vyšší Brod

 

Klášterní pivovary mají vždy své kouzlo a ani tento nezůstává atmosférou pozadu. Mniši se ale starají, spadnout ho jen tak nenechají a třeba se dočkáme i obnovy. 

 

 

fabriky.cz

01/2016:  Biotürme Lauchhammer

 

Po koksovně zůstaly jako památka jen tyto věže z konce padesátých let 20. století. Sloužily k čištění odpadních vod.

 

 

fabriky.cz

52/2015:  Cementárna, Králův Dvůr

 

Králodvorská cementárna postupně demoluje staré a nepotřebné technologie. Tyto devadesát let staré rotační pece patří již k minulosti.   

 

fabriky.cz

49/2015:  Králodvorské železárny, Králův Dvůr

 

Skvostná, charismatická a chátrající - to je nejstarší část železáren, u kterých proběhl poslední odpich v roce 1987.    

 

fabriky.cz

47/2015:  Důl František Josef, Kladno

 

Továrna jako chrám. Takovouto ukázku impozantní architektury lze nalézt v podobě dvoulodní strojovny, která po boku ještě mnoha dalších budov zůstala zachována po dole, jehož těžba byla ukončena v roce 1990.    

 

fabriky.cz

45/2015:  Elektrárna Plessa, Německo

 

Již odstavená elektrárna slouží jako muzeum a společenské centrum. A my Češi tam jezdíme zase lézt na místní dva komíny výšek kolem 115 metrů. Tak Svaz českých komínářů učinil již podruhé, tentokráte na státní svátek 28. října.    

 

fabriky.cz

43/2015:  Reichsbahnausbesserungswerk Salbke, Německo

 

Rozsáhlé železniční dílny jsou již mimo provoz a poskytují celou řadu industriálních průzkumných zážitků. Navíc zdobný komín z roku 1899 patří k jedněm z těch nejhezčích v širém okolí.

fabriky.cz

41/2015:  Sladovna Tmaň

 

Máme u nás málo takto architektonicky vyvedených sladoven. Tato atraktivně vyvedená vznikla v sedmdesátých let 19. století, ale už v roce 1883 přestala (i příslušející pivovar) sloužit svému původnímu účelu. 

   

fabriky.cz

39/2015:  Papírna Bělá pod Bezdězem

 

Je působivé, když kotelna při demolici odhodí svůj obal a ukáže střeva. Tedy vlastně vemena.

   

fabriky.cz

37/2015:  Slévárny ukrývají nejedno zajímavé zákoutí... 

   

fabriky.cz

34/2015:  Papírna Svatý Prokop, Loučovice

V Loučovicích se nacházely historicky dvě papírny. No a nedávno byla srovnána se zemí ta starší (a svého času druhá největší v okrese) a nyní je demolována i ta druhá (která před pár lety ještě i fungovala). Po významném průmyslu v tomto regionu nezůstane jediné památky. Starosta se na náš popud pokusí promluvit s majitelem o zachování alespoň komína, který by tuto slavnou průmyslovou historii místa nadále připomínal.

   

fabriky.cz

32/2015:  Mannesmannova válcovna trub, Ostrava-Svinov

Místo kde se téměř zastavil čas...   

fabriky.cz

29/2015:  Jatka Varnsdorf

Po nedávné demolici varnsdorfských jatek z konce 19. století zbyly jen dvě uliční budovy a tato chladírna s věží obsahující dvě vodní nádrže. Všude ale do ní teče, těžko říct, zda přežije.    

fabriky.cz

27/2015:  Komín - Johann Liebieg & spol., přádelna bavlny, Železný Brod

Jeden z nejstarších komínů na našem území má uvědomělého majitele. 51 metrů vysoký komín z přelomu padesátých a šedesátých let 19. století čeká kompletní rekonstrukce do původního vzhledu a jako bonus navíc do jeho nitra projektuje Ateliér fabriky rozhlednu.    

fabriky.cz

25/2015:  Petzoldův lom, Srbsko

Jeden z pozůstatků lomu je tato unikátní osvětlovací věž.  

fabriky.cz

23/2015:  pivovar Miřejovice

Ze života elektrikáře...

fabriky.cz

21/2015:  Termoelektrárna Trbovlje, Slovinsko

V sobotu 16. května 2015 byl členy Svazu českých komínářů pokořen nejvyšší komín Evropy. Výstupu na 360 metrů vysoký komín se zúčastnil i ředitel elektrárny a celkový počet lezců dosáhl rekordního počtu 52. Tím byl překonán tři roky starý rekord na komíně teplárny v Plzni, který vylezlo 51 lidí.

fabriky.cz

19/2015:  Loděnice Finkelstein & Zn., Mělník

Tato budova se sbíjenými vazníky s dřevěným táhlem (tzv. systém Stephansdach) sloužila jako rýsovna.

fabriky.cz

17/2015:  cihlářský lis 

Tento stroj slouží k tažení nekonečného pásma plastického těsta - to se pak odřezává na potřebnou délku strunovým odřezávačem a cihla je na světě.

fabriky.cz

16/2015:  První česká sladovna Stod / Erste Böhmische Malzfabrik Staab

Sladovna prošla po letech chátrání v roce 2013 rekonstrukcí a dnes slouží různým podnikatelským aktivitám (např. jako sklad). (pro srovnání foto z roku 2008 na fabriky.cz zde)

fabriky.cz

14/2015:  Elektrárna Plessa, Německo

Elektrárna byla vybudována po etapách v letech 1926-42. Dnes je z elektrárny industriální památník a muzeum, občas se tu konají společenské akce - např. na prvního máje se zde odehrává Slavnost elektrárny.

Na fotografii je spodní část kotlů.

fabriky.cz

12/2015:  Králodvorské železárny - plynojem na kychtový plyn, Králův Dvůr

Odstavený plynojem s dochovaným nápisem SVĚTU MÍR dnes slouží jako sklad přilehlé firmě.

fabriky.cz

09/2015:  Tomáškova vápenka, Korno

Do dnešních dní se dochovalo velice málo kruhových vápenek - jednou z nich je tato - dvanáctikomorová - z roku 1905.

fabriky.cz

06/2015:  Andrease Zieglera syn, sklárna, Holýšov

V České republice neexistuje originálnější přestavba komína na diametrálně odlišný účel. Komín sklárny (později muniční továrny) byl za války snížen a přestavěn na protileteckou pozorovatelnu.

(více v knize o továrních komínech)

fabriky.cz

01/2015:  Cukrovar, Dobrovice 

Cukrovar je nejstarším činným cukrovarem u nás a mimo jiné se může pochlubit dvěma přes sto let starými komíny.

fabriky.cz

49/2014:  Thunovský pivovar, Děčín 

Děčínský pivovar byl zachráněn, byť některé jeho nové části mu nesluší.

fabriky.cz

40/2014:  Žatec - makabrozní glogarizace SČK 

28. září 2014 se na den sv. Václava konala celosvětově unikátní a výjimečná akce poukazující na industriální hodnoty města Žatce. Při ní přes třicet členů Svazu českých komínářů obsadilo na osm továrních komínů a na oslavu svátku a podporu kandidatury Žatce na list UNESCO mávalo vlajkami.

fabriky.cz

37/2014:  Elektrárna Chvaletice 

Elektrárna vystavěná v letech 1973-1979 byla v té době zvaná Krasavicí na Labi. A že ji to dodnes (společně s jedním z nejvyšších komínů v ČR) sluší.

fabriky.cz

34/2014:  Postupim - Maschinenhaus, Park Babelsberg

Parní kotelna pro čerpání vody je unikátní ukázkou pojetí průmyslové budovy a komína v podobě gotického hradu. Navrhnul ji pruský architekt Friedrich Ludwig Persius a byla vystavěna v letech 1843–45. Nedaleko se nachází ještě parní kotelna v podobě mešity od stejného autora.

fabriky.cz

31/2014:  továrna na cigarety Yenidze, Drážďany

Unikátní fabrika v podobě islámské mešity a s komínem jako minaretem byla vystavěna v letech 1908-9. Dnes je přestavěna na administrativní budovu.

fabriky.cz

25/2014:  cihelna Úlovice

Toto je jedna z těch starých kruhovek, kterou si zpět bere příroda...

fabriky.cz

20/2014:  Kotelna Dittrichovy hrobky, Krásná Lípa

Mezi lety 1888–89 byla v těsném sousedství hřbitova v neorenesančním slohu postavena podle plánů berlínského profesora Julia Carla Raschdorffa hrobka místního textilního továrníka Augusta Dittricha. S honosnou hrobkou souvisí poměrně unikátní záležitost – kotelna s komínem, která měla funkci hrobku vytápět.

fabriky.cz

18/2014:  Přádelna, Smržovka

Přádelně se příznačně přezdívalo Klášter - a že dělá čest své přezdívce i po více jak 110ti letech existence. Výroba bohužel ale skončila v roce 2007 a nyní je na prodej.

fabriky.cz

16/2014:  Teplárna T-200, Záluží

Na snímku jsou hned tři technické zajímavosti teplárny T-200 v chemičce v Záluží (postaveno Němci v letech 1939-43): 1) v popředí je budka vystavěná z betonových segmentů, které za války kryly při bombardování technologii v kotelně, 2) vpravo je nadzemní několikaposchoďový betonový kryt, ze kterého se mimo jiné řídil provoz teplárny během bombardování, 3) tři komíny v pozadí jsou první stometrové komíny z monolitického železobetonu na našem území (byť je postavili Němci a na tehdy německém území).

fabriky.cz

14/2014:  Cukrovar Brodce

Cukrovar byl zdemolován v roce 2004 a jako jediná upomínka zůstal komín.  Bohužel ale chátrá a jeho osud je nejistý. Pozdravte jej alespoň pohledem při cestě po R10 na exitu 33.

fabriky.cz

12/2014:  Šroubárny, Libčice nad Vltavou

Šroubárny pamatují již tři století a nadále vyrábí stejný sortiment. Areál si zachovává i atmosféru staré doby - jako například kotelna z roku 1921. 

fabriky.cz

10/2014:  Cihelna Samota

Na našem území byly tisíce cihelen, řadu z nich si bere zpět příroda. A toto je jedna z nich.

fabriky.cz

08/2014:  Schwarzenbergský pivovar / Regent, Třeboň

Není nad to, když opravené a našimi předky skvostně navržené hvozdové komíny nadále poukazují na svůj účel - sladovnu pivovaru.

fabriky.cz

06/2014:  Odkolkovy mlýny, Praha-Vysočany

Tuto budovu mlýnů vystavěnou v letech 1912-13 čeká demolice, neboť majitel dle aktuálního stavu projektu se zachováním nepočítá a návrh na prohlášení za kulturní památku neprošel.

fabriky.cz

04/2014:  Plynojem, Praha-Libeň

Psal se rok 1932 a vznikla dnešní kulturní památka, která se stala oslavou jednoduchosti, krásy a formy, která byla dána svoji pravou funkční podstatou.

fabriky.cz

02/2014:  Stránovský viadukt, Krnsko

Železobetonový, dodnes funkční viadukt je z roku 1923 a je kulturní památkou.

fabriky.cz

52/2013:  barevna a apretura Feigl & Widrich, Chrastava

Secesní fabrika se skvostnými detaily.

fabriky.cz

50/2013:  důl Štefánik, Bohutín

Zajímavá kombinace - starý důl a "moderní" železobetonová těžní věž z roku 1949.

fabriky.cz

48/2013: Lihovar Štěken

Lihovar z roku 1888 se postupně opravuje...  

 

fabriky.cz

45/2013: Zámecký pivovar Frýdlant

Po dlouhá léta byly budovy ruinami, nyní však nový majitel pivovar vzorně opravuje a obnoví i vaření piva. 

 

fabriky.cz

43/2013: pivovar Horažďovice

Historie pivovaru sahá do 16. století, současná podoba pochází z roku 1869. Tento letopočet je vložen společně s erbem stavitele Ferdinanda Kinského do štítu. 

 

fabriky.cz

40/2013: bývalá továrna na sukna, Žamberk

Fabrika, obsahující řadu zajímavých budov z různých dob vzniku, je dnes využívána Muzeem starých strojů a technologií. Časem budou některé prostory zpřístupněny i veřejnosti. 

 

fabriky.cz

38/2013: pivovar Děčín-Podmokly

Historie děčínského pivovaru sahá k přelomu 17. a 18. století a nyní je konvertován na obchodní centrum. V roce 2014 uvidíme, zda atmosféra starých časů bude alespoň trochu zachována... 

 

fabriky.cz

35/2013: Praga, Praha-Vysočany

Komín s reservoárem je kulturní památkou a stejně jako i jinde si s ní zde neví rady. A tak nyní nese komín aspoň reklamu. 

 

fabriky.cz

32/2013: Cihelna Hříběcí

Cihelna na kraji obce je zachovalá a docela v dobrém stavu. Lze se tak věrně vcítit do výroby cihel v malém, ryze vesnickém měřítku.

 

fabriky.cz

29/2013: Parní mlýn, Úštěk

Přes 100 let starý mlýn je dochován prakticky v původní podobě a je na prodej.

 

fabriky.cz

27/2013: Labská vodní elektrárna a most, Hradec Králové

Kdo zná, žasne. Elektrárna je krasavice a již přes 100 let zdobí nábřeží v Hradci Králové.

fabriky.cz

25/2013: Pivovar Krásné Březno

Tento pivovar je jeden z těch, který koupil Heineken a pak jej, v rámci ekonomizace vaření europiva, zavřel.

fabriky.cz

23/2013: ČKD, Slaný

Strojní výroba v areálu bývalého ČKD sice nadále běží, ale kotelna a komín s reservoárem jsou dávno bez využití. Kotelna, resp. energocentrum je mladší než komín, a tak při efektivním využití parcely při její výstavbě vzniklo toto velmi těsné sepětí.

fabriky.cz

21/2013: Cukrovar Lenešice

16. 5. 2013, 14:04: odstřelem komína začíná očista obce od nejvýznamnější průmyslové památky regionu. Obec (a zároveň majitel) se připravila o komín unikátních kvalit v celorepublikovém měřítku. Demolice se stává symbolem neschopnosti obce promyslet možnosti nového využití komína a jeho zapojení do veřejného prostoru. Zločin není komín zbořit, zločinem je učinit tak bez rozmyslu. 

fabriky.cz

19/2013: Pivovar Colloredo-Mansfelda, Švabín

Pivovar byl kdysi slibně rekonstruován, ale asi došly peníze, tak se v nejlepším přestalo. Ale opět se tam něco trochu kutá, tak uvidíme...

fabriky.cz

16/2013: Bárta & Tichý (Technoplyn) Praha - Hlubočepy

Prakticky v původní podobě dochovaná fabrika z konce 19. století se stala (jako poslední pozůstatek bohaté průmyslové historie tohoto místa) přirozenou součástí Prokopského údolí. Bohužel se ale chystá demolice a místo obsadí residenční výstavba. Protestující hlasy místních zůstávají nevyslyšeny...  

fabriky.cz

14/2013: Plzeňský Prazdroj - historická varna

Srdce pivovaru - varna - je z třicátých let minulého století a po rekonstrukci je přístupná veřejnosti v rámci organizovaných prohlídek. 

fabriky.cz

12/2013: Bývalá textilní továrna Sochor (TIBA), Dvůr Králové

Tento unikátní komínový vodojem byl postaven v roce 1939 a stal se nejvyšším komínem v širém okolí. Dodnes je nositelem dvou českých rekordů - ze všech komínů s reservoárem je nejvyšší (80 metrů) a s největším objemem vodojemu (300 kubíků).       

fabriky.cz

09/2013: Vápenné pece Vojtěšské huti, Kladno

Původně bylo pecí pět, dnes zbyly jen tři. Ale od roku 2008 jsou kulturní památkou a pokud sběrači kovů nebudou pokračovat ve své činnosti, tak nás budou svojí surovou krásou ohromovat i nadále.        

fabriky.cz

06/2013: pivovar Žireč

Pivo se zde nevaří 80 let, dnes slouží pivovar mimo jiné jako skladiště.     

fabriky.cz

04/2013: Teplárna Plzeň

Takto to vypadá na vrcholu 170 metrů vysokého továrního komína z roku 1976.     

fabriky.cz

02/2013: Vozovna Smíchov

 Vnitřek budovy je vybourán a zbytek bude součástí nové výstavby.     

51/2012: pivovar Střížkov (hvozd)

Opuštěný a chátrající...     

48/2012: Obchodní sladovny Olomouc

Jediné co zbylo z rozsáhlého areálu sladoven z konce 19. století je pouze tento hvozd, který bude zachován jako připomínka sladovnické historie. Doufejme, že tento symbol nezanikne v chystané zástavbě.   

46/2012: Hlubinný uhelný důl Julius III - Růžodol

Toto torzo bývalého dolu hned vedle Unipetrolu má zajímavou minulost. Američané za války bombardovali chemičku, ale něco náhodou vysypali taky na důl. Komín poškodili, dřík pak po válce raději odbourali a podstavec nechali. Pak památkáři prohlásili torzo a pár dalších budov za kulturní památku. A plynul čas a nějaký památkář pak prý uviděl torzo komína a hned že prý majitel musí zaplatit pokutu, že prý zničil komín...

44/2012: tkalcovna a továrna na výšivky Franz Gahlert, Vejprty

Krásná secesní fabrika sice již nežije původní výrobou, ale noví majitelé si ji váží a opravují se zachováním původního vzhledu.

42/2012: Důl Julius, Zastávka

Významný důl Rosicko-oslavanské pánve jménem Julius je v demolici a aktuálně stojí již jen 130 let starý komín, který se řadí mezi jeden z nejcennějších v celé Jižní Moravě. Bohužel i on půjde k zemi.     

38/2012: vodárna Bechyně

Vodárna je z roku 1931 a bez využití.   

35/2012: pivovar Ferdinand, Benešov

Stále vaří. A tradičním způsobem.  

32/2012: pivovar Kostelec nad Černými lesy

Před deseti lety koupili nadšenci zchátralý pivovar a dnes je z něj úžasné místo plné jídla, pití, tradic a pivní historie. Brzy se zde bude i vařit vlastní pivo.

29/2012: Strojovna a kotelna ČKD Praha-Karlín

V roce 2005 přebudoval bývalou kotelnu na administrativní budovu architekt Claudio Silvestrin (v popředí) a konverzi strojovny (vpravo vzadu) provedla architektonická kancelář QUARTA. Dochovaný komín z roku 1898 patří k architektonicky nejcennějším v Praze.

26/2012: Býv. Ferra, velkoobchod se železem, Praha-Holešovice

Tato funkcionalistická továrna byla postavena v roce 1929 a dodnes slouží původnímu účelu. Holešovice jsou ale trvale pod tlakem developerů, takže se může i snadno stát, že bude muset ustoupit něčemu novému.

23/2012: Sklářská huť Tereza - Svor

Tato významná regionální sklárna dnes z části chátrá, část je využívána soukromým podnikatelem. Dva staré tovární komíny v areálu by měly být zachovány i do budoucna.

21/2012: cihelna Vysoké Mýto

Toto je již jedna z mála cihelen, kde přetrvává tradiční výroba v kruhové peci.

19/2012: Bývalá továrna na sukna, RETEX, Fulnek

Tato textilka z 2. poloviny 19. století je kulturní památkou a nadále slouží k výrobě.

17/2012: (kovo)hutě Příbram

Areál Kovohutí dodnes funguje, nicméně tato část je již řadu let mimo provoz. Byla ale zrekonstruována a v budově někdejších nízkých šachtových pecí vzniklo podnikové muzeum hutnictví stříbra a olova.  Přes 100 let starý komín patřil provozu pražírny a shánírny a patří k architektonicky nejcennějším na celém Příbramsku. 

15/2012: Bankside Power Station / Tate Modern - Londýn

Elektrárna byla v provozu od roku 1952 do 1981, v roce 2000 byla dokončena konverze na národní muzeum moderního umění. V obří hale tak vznikl úžasný a originální výstavní prostor, který může leckoho ohromit více než vystavené dílo. A co určitě stojí za to - dát si kávu v posledním patře s výhledem na Temži a město. 

12/2012: Sladovna Rajhrad

Byť je sladovna stavebně docela pozměněna, tak stále patří mezi poslední funkční humnové sladovny v České republice. Slad se zde vyrábí tradičními postupy pro pivovar Bernard (ten je i majitelem).

08/2012: Sklárny Desná

Sklářských hutí je v Desné hned několik. Tato patří společnosti Preciosa Ornela a pokračuje nadále ve své tradiční výrobě skla.   

06/2012: Sklad mouky k mlýnům - Praha-Holešovice

Toto moučné skladiště z roku 1911 bylo v roce 2003 prohlášenou kulturní památkou a v roce 2009 byla dokončena konverze na administrativní účely.   

03/2012: Elektrárna Františka Křižíka, Pardubice

Elektrárna byla postavena v roce 1904 podle projektu Ing. Františka Křižíka.  Dnes slouží jako teplárna a pro různé další podnikatelské obory.  

51/2011: Battersea Power Station - Londýn

Slavná elektrárna (mimo jiné známá z přebalu alba Animals od Pink Floyd) má raritní vznik - nejprve byla postavena její jedna polovina (v třicátých letech 20. století), v padesátých letech byla rozšířena o polovinu druhou. Od roku 1983 je nefunkční a existuje řada projektů na konverzi.

47/2011: Textilní továrna Geipel & Jäger, Aš

Rod Geipelů se silně zapsal do historie zdejšího kraje. Nejenom že z tohoto textilního závodu postupem času vybudovali nejvýznamnější fabriku v kraji (počátkem 20. stol. zaměstnávala až 1600 lidí), ale také významně ovlivnili chod Aše samotné. Komín zachycený na fotografii patří v kraji mezi ty architektonicky cennější.

44/2011: Industriální město Tampere (Finsko)

Dříve průmyslové město dalo v posledních desetiletích svým starým fabrikám nové funkce. Průmysl podél "peřejí" Tammerkoski se ukázkově proměnil v místo s přívětivou a poklidnou atmosférou. Fotografie ukazuje jen zlomek místních krás - vlevo symbolicky zachovaný komín po bývalé papírně, hned u něj je jeho kotelna proměněná v čítárnu, zadní fabrika s komínem patřila Finlaysonově továrně, vpravo vodní elektrárna.

41/2011: Přádelna Johanna Priebsche dědicové, Smržovka

Nádherná a svým způsobem přitažlivá přádelna z let 1909-1912 je stejně jako řada jiných textilních továren v současné době nevyužívaná. Doufejme, že zde nikoho nenapadne postavit supermarket.

37/2011: parní elektrárna Suvilahti, Helsinki

Toto byla první parní elektrárna v Helsinkách a byla postavena v roce 1909 (architektem byl Selim A. Lindqvist). V roce 1976 byla výroba energie ukončena a celý areál elektrárny nyní čeká na konverzi.

35/2011: pivovar Petrův Dvůr

V Petrově Dvoře u Netolic, rozsáhlém hospodářství s pivovarem a sladovnou, se konečně hýbou věci kupředu. Sladovna a přilehlé budovy již dostaly novou střechu, dymník sladovny byl již předtím opraven. Snad se rekonstrukce dočká i pivovar v krásném schwarzenberském stylu!

33/2011: hydroelektrárna Poděbrady

Elektrárna v kubistickém slohu z let 1915-1923 od Antonína Engela je stále v provozu. Řada technologií je původních, něco je už ale postupně nahrazováno. Na snímku je vidět jednak původní převodovka (vpravo vepředu) a nová převodovka s původním krytem (vzadu). 

31/2011: pivovar Hořice

Jedinečný pivovar vystavěný z pískovce je kulturní památkou a majitel do něj v posledních letech postupně vnáší nový život.

26/2011: ledárny Braník

Skvostné ledárny již přes půl století neslouží svému účelu a jejich budoucnost je stále nejistá.

21/2011: silo Praha-Holešovice

Toto zajímavé silo, které patřilo bůhví čemu, lze obdivovat na levém břehu Vltavy pražských Holešovic.

19/2011: pivovar Vratislavice nad Nisou

Nebýt nápisu "PIVOVAR" a vykukujícího komína, tak by neznalý kolemjdoucí mohl i říci, že se jedná o nějaký zámeček. Budova v historizujícím slohu ale slouží jako sladovna, kde v přízemí jsou humna a ve vyšších patrech sladové půdy. Další pivovarské provozy pokračují dále za budovou. Areál dodnes slouží svému účelu.

17/2011: pivovar Brno-Husovice

Pivovar se sladovnou byl postaven na konci 19. století. Za 2. světové války byl židovský majitel Briess deportován do koncentráku a pivovar vyráběl zbraně. Po válce zde strojní výroba zůstala a dnes slouží různým nájemců. Areál je veden jako brownfield.

15/2011: pivovar Dolní Počernice

I v Praze lze nalézt malebná místa, kde se příroda snoubí s lidskými výtvory. Jedním z nich je pivovar v zámeckém parku, který byl v roce 2005 rekonstruován. Nyní je zde restaurace, reprezentativní prostory pro různé účely a plánuje se snad i vaření piva. 

13/2011: Přádelna a tkalcovna (TIBA) - Beroun

Přízemní hala přádelny i další budovy nejspíš podlehnou brzy nové výstavbě. Chrám práce tak nahradí chrám konzumu - TESCO.

11/2011: Sladovna - Mýto

Tato sladovna je jako hrad, který neunikne pohledu z dálnice při cestě z Prahy na Plzeň. Sice se tu již nesladuje, ale zato se zde lze najíst, užít si paintballu na sladových půdách, zasportovat a snad už i bydlet ve hvozdu.

09/2011: Důl Habsburg - Petřvald

Vzpomínkové foto z jara roku 2008. Řada budov byla sice kulturní památkou, ale ochrana byla zrušena a budovy zbořeny. Dnes stojí snad už jen těžní věž.

07/2011: Elektrociepłownia (elektrárna) Szombierki - Bytom, Polsko

Elektrárna byla spuštěna 29. listopadu 1920 a za 2. světové války patřila k největším v Evropě. Pracovalo v ní 900 lidí, komíny patřily ve své době k nejvyšším na světě.  Dnes částečně funguje ještě jako teplárna, ale už je zde i možnost kulturního využití. V budoucnu zde proběhne konverze.

05/2011: Pivovar Postoloprty

Budovy skvostného pivovaru slouží dnes k mnoha účelům - sklady, dílny, byty. V říjnu 2010 pivovar vyhořel, těžko říct zda majitel tyto části zachrání.

03/2011: Pivovar - Beroun

V letech 2008 - 2010 na tomto místě proběhla nová residenční výstavba a částečná konverze pivovaru. Z původních budov pivovaru zbyl ale jen hvozd a tovární komín.

01/2011: Velkosklad spotřebního družstva Včela - Praha-Vysočany

Železobetonová budova s příjemně členěnou fasádou a výraznou markýzou nad nákladovým prostorem slouží stále svému účelu - skladuje se tu již 80 let.

50/2010: Chemička (Lovochemie) a továrna na umělá vlákna (Glanzstoff) - Lovosice

Chemická výroba má v Lovosicích již stoletou tradici. Dnes je fabrika oproti původnímu stavu vskutku rozrostlá. Snímek zabírá tu starší část - šedové haly a kotelnu.

48/2010: Cihelna (šamotka) - Kladno

Jednu z posledních funkčních pecí - kruhovek - naleznete na Kladně v areálu bývalé Vojtěšské huti. Na snímku jsou masivní rozvody horkého vzduchu, který je nasáván z komor pece a putuje do sušárny. Odpadní teplo z pece je tak efektivně využito k sušení cihel. 

47/2010: Továrna na kovové zboží - Duchcov

Fabrika, která byla kdysi největším výrobcem zámků a kování v Čechách, stále funguje a pokračuje ve strojní výrobě.

46/2010: Pivovar - Bohušovice nad Ohří

Pivovar je sice již nefunkční, ale majitel se v rámci možností stará a budovy se snaží opravovat a udržovat.

44/2010: Veřejná skladiště - Praha-Holešovice

Tato stavba ve funkcionalistickém stylu z dvacátých let 20. století je dominantou holešovického přístavu a je památkově chráněna.

42/2010: Starobrněnský pivovar (pivovar Starobrno) - Brno-Staré Brno

Na fotografii je pouze část pivovaru, a to sladovna. Ta je sice řadu let nefunkční, ale stále krásná. A je to kulturní památka.

41/2010: Rosenbaumova sladovna - Břeclav-Poštorná

Sladovnu z roku 1861 koupila francouzská společnost a v rámci filozofie likvidace potenciální konkurence zničila veškerou technologii a provoz v roce 2003 zavřela. Pak bylo jisté, že sladování již nikdo neobnoví a budovy byly prodány novému majiteli.

40/2010: Pivovar - Kladno-Kročehlavy

Pivovar už sice 60 let nevaří, ale dodnes lze obdivovat štít se sladovnickým znakem, který dle různých zdrojů vytvořil sám Mikoláš Aleš (ten je i autorem znaku na pivovaru Braník). Dej Bůh štěstí!

39/2010: Cihelna - Čechtín

Stojících cihelen, které mají status kulturní památky, je jen něco přes deset. A toto je jedna z nich, autentická a opravená.

38/2010: Splavové mlýny - Terezín

 

37/2010: Vodárna - Káraný

Ve vznikající vodárně byla v roce 1911 postavena v secesním stylu nejdominantnější budova areálu, a to strojovna. Původně jí dominovaly dva tovární komíny, nyní je zachován jen jeden, který je zakonzervovaný.

33/2010: Pivovar - Petrohrad

Známý architekt Josef Zítek (tvůrce Národního divadla) toho v životě moc nenavrhnul. O to je zajímavější, že jedno z mála jeho děl je tento pivovar v neorománském stylu.

32/2010: Brusírna drahokamů - Turnov

Chlap brousí a žena se kochá. Tuto krásnou plastiku umístěnou na fasádě dosud funkční brusírny vytvořil Josef Drahoňovský v roce 1930.
 

30/2010: Přádelna česané příze - Raspenava

Tato místnost byla pravděpodobně energocentrálou, nebo kotelnou a svou výzdobou může konkurovat i kdejaké té honosné továrníkově vile. Interiér je doplněn o vitráže, zdi byly obloženy malovanými obkladačkami a vystupují z nich zdobené pilastry s hlavicemi. Stavba bude však s největší pravděpodobností zbořena, chybí ji střecha a rozpadá se. 

29/2010: Pivovar - Dalešice

Pivovar na tomto místě existuje již od přelomu 16. a 17. století, současná podoba pochází z doby po přestavbě na průmyslový pivovar v osmdesátých letech 19. století. Pivo se zde vařilo do roku 1977, 1980 se zde natáčely Postřižiny, pak areál chátral. V roce 1999 ho koupili noví majitelé a obnovili zde tradici výroby piva.  

28/2010: Vodní elektrárna - Nymburk

Hydroelektrárna byla navržena architektem Františkem Roithem v neoklasicistním stylu a byla dokončena v roce 1923. Elektrická energie je zde vyráběna dodnes.

27/2010: Jiráskovy mlýny - Louny

Mlýny byly vystavěny v roce 1895 v neorenesančním slohu a patřily mezi nejmodernější v Čechách. V restitucích byly mlýny navráceny potomkovi původních majitelů a ten nadále pokračuje v jejich provozu.

26/2010: Sladovna - Kounice

Sladovna dodnes funguje a nalezneme zde tradiční proces sladování. Na fotografii je zachyceno klíčení ječmene na barokních humnech.

25/2010: Labskozámecký pivovar - Litoměřice

Chátrající budovy patřily snad nejmónstroznějšímu pivovaru v českých zemích, zdroje uvádějí, že byl i považován za první moderní průmyslový pivovar u nás (postaven 1860). Za vysokými štíty se schovávají mohutné zaklenuté prostory, které od druhé světové války sloužily jako chladírny. Dnes jsou budovy opuštěny a snad se dočkají konverze.

24/2010: Zlíchovský lihovar (továrna na líh a potaš) - Praha-Smíchov

Výroba lihu a octa byla ukončena v roce 2000. V plánu je přestavba areálu na nové účely, vše ale chátrá. Vyplouvají tak obavy, že se budou muset budovy vzhledem k jejich špatnému stavu zbourat, a to i přes to, že varna a komín jsou na seznamu nemovitých kulturních památek. Ono se to pak na holém pozemku holt lépe a levněji staví...

23/2010: pivovar - Plavnice

Pivovar, na jehož některých konstrukcích lze nalézt ještě stopy z doby renesance, již desítky let chátrá a jeho žalostný stav ho předurčuje ke zkáze.

22/2010: vápenka - Kovářská

Vápenka, skládající se ze dvou šachtových pecí, byla postavena někdy v 1. polovině 19. století a fungovala až do dvacátých let 20. století.

21/2010: továrna na sukno - Chrastava

Rozkošná fabrika se snad nejštíhlejším komínem v ČR prošla v minulosti konverzí, bývalé výrobní budovy slouží majitelům k podnikání a bydlení, z kotelny se stala restaurace se stylovým názvem "U komína".

20/2010: pivovar Hostan - Znojmo

Majitel pivovaru Heineken zde vloni ukončil výrobu, kterou přesunul do Brna. Nyní ho koupilo město Znojmo, které postupně pracuje na studii nového využití. Jedno je ale jisté. Pivo se zde po třísetleté tradici ve velkém vařit už  nebude.

19/2010: přádelna - Svatava

Bývalou přádelnu lze bez nadsázky zařadit po architektonické stránce mezi nejskvostnější v ČR. Budovy jsou postaveny v okázalém stylu, fasády jsou propracovány do sebemenšího detailu a místy doplněny o sochy v nikách a klasicistní styl dodává budovám vznešený ráz. Krása to pohledět!

18/2010: Dreherův exportní pivovar - Žatec

Celý pivovar včetně sladovny (na fotografii) je vrcholnou ukázkou umění tehdejších mistrů. Lze tak bez nadsázky říci, že pivovar patří mezi jeden z nejhezčích v celé ČR. Budovy bohužel ale chátrají.

17/2010: Továrna na zpracování lnu - Křimov

Továrna byla postavena v druhé polovině 19. století, dnes ale najdeme v polích jen obvodové zdi a původní tovární komín. Toto místo si ale i tak zachovává určitý půvab a pozorovatele vtahuje svoji silou do představ o dávné minulosti. 

16/2010: Pivovar - Lobeč

Již půl století pivovar chátrá, ale od roku 2009 je kulturní památkou a nový majitel zde plánuje vybudovat turistické centrum, restauraci a snad dojde i na vaření piva. A takovémuto bohulibému projektu držíme palce!

15/2010: Obilní skladiště - Ústí nad Labem-Předlice

Objekt z režného zdiva byl vystavěn v neorománském stylu dle typového projektu na přelomu 19. a 20. století.

14/2010: pivovar - Louny-Černčice

Pivovar Louny (v majetku společnosti Heineken) nedávno přestal vařit a tak zaniká další dlouholetá tradice známého lounského piva (míněno tak, že se nebude vařit v Lounech).  Na fotografii je sladovna, která již neslouží svému účelu.

13/2010: pivovar - Boskovice

Původní část pivovaru je barokní, hvozd na fotografii stojí pouze asi jedno století. A to vše již neslouží svému účelu a chátrá to. Osud je bohužel nejistý.

12/2010: uhelný důl Mayrau - Vinařice u Kladna

Těžba v dolu skončila v roce 1997 a pak tu vzniklo jedno veliké muzeum. Lze zde obdivovat řadu původního technologického vybavení a mnoho různých sbírek, nebo se můžete prostě jen procházet venku a nasávat atmosféru dolu.

11/2010: textilní továrna - Frýdlant v Čechách

V současné době se část fabriky (a bohužel i s původním továrním komínem) bourá a zbytek by měl projít konverzí.  Pokud to tedy vyjde dle projektu, pak pod tímto krásným železobetonovým stropem budou lítat lidi s nákupními vozíky.

10/2010: přádelna Friedrich Mattausch (později BENAR) - Františkov nad Ploučnicí

Tato štíhlá krasavice má funkci vodojemu a příští rok jí bude rovných 100 let.

09/2010: zbrojovka - Přelouč

Komín s reservoárem na vodu z 1. poloviny 20. století je snad tím nejošklivějším z dosud stojících komínů tohoto typu. Relativně malý vodojem je na dříku umístěn netradičně disproporčně. Třeba to bylo nutné z technického hlediska (kvůli potřebě vyššího tlaku vody), ale i tak se s tím stavitel stejně moc elegantně nevypořádal.   

08/2010: přádelna, později Jawa - Týnec nad Sázavou-Brodec

Na jezu řeky Sázavy lze obdivovat výraznou hmotu bývalé přádelny, k vidění jsou krásné struktury a textury původních fasád a tovární komín s výrazným podstavcem. Jawa zde s výrobou již skončila a jediné, co ve fabrice funguje (tak jak tomu často bývá i v jiných fabrikách), je pouze původní vodní elektrárna o výkonu cca 300 kW.

07/2010: Cihelna s komorovou pecí - Rožďalovice-Hasina

Starých cihelen s komorovou pecí je již docela málo. Zde si ji majitel přebudovává na rekreační sídlo (zadní část není ale pravděpodobně původní). Upřímně mu takovouto "chalupu" závidíme!

06/2010: Sušárna chmele - Všestudy-Dušníky nad Vltavou

Kdo jezdí po D8 směr na Ústí, tak ho po pravé straně před přejezdem Vltavy jistě upoutá tato monstrózní stavba. A přitom byl tento industriální hrad pouhou sušárnou chmele. Dnes tu nový majitel cosi kutá, prý možná lihovar.

 

05/2010: Automatické mlýny - Pardubice

Tento automatický turbinový mlýn se silem byl postaven v letech 1909-1911. Tuto výraznou a monstrózní stavbu, která dominuje pravému břehu Chrudimky, navrhnul Josef Gočár. A co je fajn: mlýny pořád melou.

 

04/2010: Koksovna Vojtěšské huti - Kladno

Tato robustní železobetonová stavba stojící na pilířích sloužila jako zauhlovací věž k plnění vozů, které pak putovaly do koksovací baterie. Dnes koksovna chátrá, jen občas studenti škol v rámci školních aktivit navrhují nová využití. Za zmínku stojí jedno z nich, a to vzhledem k vzhledu věže velmi příznačné: vězení.

03/2010: Schwarzenbergský pivovar - Černá v Pošumaví  

V roce 2006 tento nádherný pivovar kousek od břehů Lipenské přehrady vyhořel a od té doby chátrá. Střechy shořely a dešťová voda postupně ničí všechny konstrukce, zdivo kronchtuuje, stropy se propadají. Pivovar bohužel asi už nikdo nevzkřísí.

02/2010: Sušárna chmele - Trnovany 

Kousek od této sušárny je hned druhá a zdobnější, ale tato má zase velmi originální architekturu.

01/2010: Vápenka - Zblovice

Těžba vápence ve Zblovicích má mnohostaletou tradici. Vápenec lze nalézt na mnoha místech v regionu - kámen byl použit na výstavbu různých historických staveb, výrobu soch, aj. Kousek od stále funkčního lomu je možné vidět pozůstatek staré pece na pálení vápna.

52/2009: Göldnerova přádelna - Libá

Přádelna z roku 1910 již přes deset let nefunguje a staré zbytky strojů akorát tak slouží jako kryty pro hráče paintballu.

51/2009: Přádelna a tkalcovna bavlny - Semily

Tato přádelna částečně ještě funguje a dodnes ji můžeme obdivovat v téměř původní podobě z druhé poloviny 19. století. Na fotografii je fasáda unikátní, cca 200 metrů dlouhé, etážové budovy. K té mimo jiné přiléhá náhon a nedávno rekonstruovaná malá vodní elektrárna.   

50/2009: Pivovar - Roudnice nad Labem

Budoucnost roudnického pivovaru začíná být velmi nejistá. Americký majitel se nestará, konstrukce jsou prohnilé, místní obyvatelé se těší, až ta hrůza naproti nádraží zmizí. A ona asi bohužel zmizí.  

49/2009: Pivovar - Liteň

Původní budovy byly postaveny jako součást zámeckého areálu, dnešní "průmyslová" podoba je ale z 2. pol. 19. století. Pivo se zde přestalo vařit v roce 1950 a většina budov je bez využití.

48/2009: První česká továrna na motouzy (JUTA) - Turnov

Krásná fabrika s krásným komínem byla založena roku 1872 jako první závod tohoto druhu v Čechách. Dnes jsou budovy částečně zrekonstruovány, bylo zachováno mnoho původních prvků. Současný majitel JUTA a.s. zde vyrábí jutové zboží.

47/2009: Pivovar - Hrubá Skála

Přes 60 let nefunkční pivovar je součástí areálu "Ubytování Terezka Hrubá Skála". Lze se tedy v bezprostřední blízkosti pivovaru ubytovat a kempovat. Majitelé se ale za pivovar nejspíš stydí, na fotografiích propagujících možnost ubytování lze vidět jen zelenou louku se žlutým domkem a pivovar striktně chybí.

46/2009: Přádelna (VEBA) - Broumov

Dosud funkční přádelna se může pochlubit téměř původním vzhledem.

45/2009: Sklárna - Valašské Meziříčí-Krásno nad Bečvou

Tyto sklárny nejsou zas tak staré - pocházejí z padesátých let minulého století. Nicméně jsou nádhernou ukázkou české průmyslové architektury a využití železobetonových skořepin.

 

44/2009: Vápenka Malá Dohoda - Holštejn

Ve vápence z počátku třicátých let minulého století se vápno pálilo do let sedmdesátých, kdy byl provoz z důvodu zastaralé technologie ukončen. V lomu se ale vápenec těží dosud. Toto místo vyhledávají fotografové a filmaři, natáčely se zde např. záběry ze seriálu Četnické humoresky.

 

43/2009: Pivovar - Český Brod

Pivovar dovařil v roce 1968, pak chátral až do devadesátých let 20. století. Nový vlastník ho postupně rekonstruuje, v opravených částech jsou kanceláře a sklady. V plánu je rovněž rekonstrukce sladovny, ve které by měl vzniknout penzion s hospodou a měla by se i obnovit i výroba piva.

 

 

42/2009: Větrný mlýn - Vrátno

Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1870 a mlel do roku 1923. Nyní je tato kulturní památka po rekonstrukci a je v majetku jakési akciové společnosti.

 

 

41/2009: Sušárna chmele - Dubá

První písemná zmínka o této sušárně je z roku 1877 a je jedinou, která se v Dubé dochovala. A je to dobře, neb tato sušárna má dvě unikátní kruhové sušící pece, které se v ČR snad ani nikde jinde nevyskytují (na fotografii vlevo, druhá je za první a má zbořenou klenbu). 

 

 

40/2009: Meltzerova dílna a vzorkovna vitráží - Okrouhlá 

I takto může vypadat fabrika, byť krapet s nevkusnou kompozicí hmot. Přízemní část sloužila jako dílna pro uměleckou výrobu chrámových oken, neogotická "kaple" byla zimní zahradou a zasklení vysokých oken bylo vlastní vzorkovnou pana továrníka. Perfektní to marketink. 

 

 

39/2009: Městská jatka - Ostrava-Moravská Ostrava

Tato kulturní památka již léta chátrá. Jejich majitel (BAUHAUS) zde aplikuje evidentně metodu nečinnosti, kdy kulturní památka zchátrá a nezbude nic jiného, než ji pak zbourat a lukrativní parcelu na kraji centra Ostravy pak výhodně zpeněžit. 

 

 

38/2009: Důl Anselm - Ostrava

Důl Anselm je nejstarší štolový uhelný důl na Ostravsku. Těžilo se zde od roku 1835 do 1991. Po ukončení těžby se z areálu dolu stalo hornické muzeum.

 

 

36/2009: Sklárna - Rosice

Sklárna fungovala od roku 1921 do 1996. A stále jí dominuje komín s rezervoárem na vodu, podobných staveb u nás jsou pouze dvě desítky. Dnes jsou budovy využity jen částečně a v plánu je postupně celý areál revitalizovat. Komín zůstane tedy pravděpodobně zachován. A navíc: na střeše fabriky lze vidět veliký nápis "SVĚTU MÍR". Krásné a sentimentální...

 

 

35/2009: Důl Jindřich - Ostrava-Moravská Ostrava 

Těžní ocelová, příhradová věž pochází z roku 1913 a fungovala do roku 1979. Dnes je věž nemovitou kulturní památkou a je zakomponována do novodobé výstavby, takže ji lze volně nahlédnout pod roztažené nohy.

 

34/2009: Pivovar - Krasíkov  

Pod hradem v Krasíkově byl v roce 1712 za panství Löwensteinů vybudován pivovar s vlastní sladovnou. Pivo se zde vařilo až do roku 1946. Dnes je nejzachovalejší částí sladovna s vertikálním hvozdem. Majitelé si sladovny (a jiných původních budov hospodářského dvora) cení a dle financí postupně budou vše opravovat. Na dohled od sladovny můžete v sezóně posedět a popít dobrého piva.

33/2009: Cihelna - Chyše  

Éra této cihelny skončila tak rychle, že v kruhové peci zůstaly ještě naskládané nevypálené cihly.

32/2009: ČKD - Praha-Vysočany  

Dříve se tu pilně pracovalo a dnes se na tomto místě, které vzniklo plošnou demolicí mnoha továrních budov a komínu s vodojemem (který byl dokonce kulturní památkou), prodávají buřty, veteš a pneumatiky. Vítejte na megableším trhu.

31/2009: Tovární budovy firmy Baťa- Zlín  

Od roku 1924 se ve Zlíně začaly stavět moderní výrobní budovy. Továrny měly společnou řadu vlastností: železobetonový skelet,  režné obvodové zdivo, pásová okna, plochá střecha. Na fotografii v pozadí je svého času jedna z nejmodernějších skladovacích budov - centrální sklad obuvi z roku 1949. Budovy jsou vesměs užívány různými subjekty dodnes.

30/2009: Větrný mlýn - Ostrov u Macochy  

Větrný mlýn holandského typu pochází z šedesátých let 19. století a je kulturní památkou. Přes půl století se zde nemele a v mlýně bydlí soukromá osoba.

 

29/2009: Uhelný důl Alexander - Ostrava-Kunčičky 

Po dole zbylo pár budov, dvě těžní věže a architektonicky velmi hodnotný tovární komín. Stavby jsou dnes nemovitými kulturními památkami, dokonce se do nich investuje. Za poslední dva roky byla opravena kompletně jedna budova a jedna těžní věž dostala nový nátěr (z červené na šedivou).

28/2009: Vápenka Velká Dohoda - Lipovec 

V lokalitách Moravského krasu se nachází hned několik vápencových lomů a vápenek. Ale tato vápenka s šachtovou pecí byla svého času nejmodernější vápenkou u nás a byla vybudována v roce 1928. Fungovala společně s lomem až do konce 70tých let, nyní je v soukromých rukou - majitelé se o ní vzorně starají a nechají případné zájemce pokochat se tímto dílem.

 

26/2009: Sušárna chmele - Trnovany 

Tato jedinečná sušárna chmele v neogotickém stylu vznikla pravděpodobně v roce 1908 (dle data ve štítu), chmel se zde přestal sušit před cca 20ti lety. Dnes patří fabrika soukromému majiteli, který ji nevyužívá.

25/2009: Cihelna - Rochov 

Jednu z posledních cihelen v regionu Lovosicka postupně rozebírají. Rochovská cihelna s.r.o. byla v konkurzu a majetek nyní patří někomu, kdo zde zplanýruje vše, včetně původní kruhové pece, a bude se údajně věnovat výkupu a zpracování železa.

24/2009: Těžba cínu (Důl Sauersack) - Rolava 

Cín se zde těžil již od 16. století, ale až Němci za 2. světové války zde rozjeli těžbu a zpracování rudy opravdu ve velkém (i za pomoci zajatců). Nejpůsobivějším pozůstatkem z této doby je holý železobetonový skelet ukrytý v lese, který můžete volně navštívit.

 

23/2009: Mlýn - Praha-Hostivař 

Mlýn pochází z roku 1920 a dodnes je v původním vzhledu zachována kubistická věž s obilným silem a vodojemem v horní části. V roce 1995 byla budova mlýna přestavěna na kanceláře.

 

22/2009:  Vodní mlýn - Slup 

Toto není sídlo chudé vesnické šlechty, ale jeden z největších vodních mlýnů na Moravě. Dnešní vzhled je prakticky původní z poslední renesanční přestavby na počátku 17. století. Dnes je tato národní kulturní památka přístupná návštěvníkům, obdivovat zde můžete mlýnici s funkčními stroji a pohonem čtyř vodních kol a exponáty mlecí techniky.

 

21/2009:  Vápenka a cihelna - Teplice-Řetenice 

Po zdejším výrobním průmyslu toho již moc nezbylo. Krajina narušená povrchovou těžbou je rekultivována,  původních průmyslových budov zde mnoho také nenalezneme, jen dva tovární komíny jsou asi ty nejpatrnější. Dnes se zde recyklují zejména stavební a demoliční odpady. 

 

20/2009:  Obuvnické závody Baťa - Třebíč 

Kdysi druhý největší český obuvnický závod v Třebíči byl dokončen Tomášem Baťou v roce 1936. Architektura plně odpovídá zlínským předlohám, fabrika byla postavena ve funkcionalistickém stylu, železobetonový skelet je obezděn režným cihelným zdivem a velikými prosklenými plochami. Obuv se zde již dvacet let nevyrábí, prostory slouží drobným nájemcům převážně jako sklady.

 

19/2009:  Železárny - Hrádek u Rokycan 

Vznik železáren se datuje na rok 1900 a od té doby se fabrika rozrostla do dnešních docela velkých rozměrů. Až do roku 2001 zde fungovaly původní Siemens-Martinské pece. Dnes je výroba v útlumu, je doba krize.

 

17/2009:  Hydroelektrárna - Semily-Spálov

Tato vodní elektrárna vyrábí energii na řece Jizeře již od roku 1926. Tento industriální kubistický "baráček" dnes patří společnosti ČEZ a v sezoně ji můžete vidět i uvnitř. Vezměte sem své blízké, obejměte své drahé a seznamte se blíže s výrobou energie z vody.

16/2009:  Zámecký pivovar - Brandýs nad Labem

Od 17. století stojí v Brandýse přímo u Labe tento pivovar. Jeho členitost a různorodost napovídá, že prošel výraznými stavebními přestavbami. Jeho nejstarší částí je barokní varna, nejmladší je vertikální hvozd s komínem. Projděte se těmito místy, sejděte křivolakou ulicí a navštivte pohledem i sousední technické stavby - starý mlýn, kamenný most, zdymadlo, vodní elektrárnu a další mlýn. Prostě ideální místo k uspokojení industriálních choutek...

15/2009:  Přádelna bavlny a barevna bří Grohmannů - Bystřany

Dle našeho názoru je secesní čtyřpodlažní etážovka jednou z nejskvostnějších textilek u nás. Byla postavena v roce 1907, o tři roky později následovala přízemní hala s kotelnou a komínem, který má nadstandardně zdobený podstavec. Po druhé světové válce obývala budovy společnost ETZ (Elektrotechnické závody Teplice). Dnes jsou budovy opuštěny a jejich zdobené fasády silně chátrají. Naleje do nich majitel peníze a zachrání tak český průmyslový skvost? 

14/2009:  Větrný mlýn - Třebíč

Tento mlýn z roku 1836 nemlel obilí, ale smrkovou a borovou kůru, kterou v hojném množství spotřebovával místní vyhlášený koželužský průmysl. V provozu byl ale asi jen půlku století, než ho nahradil parní stroj. Od třicátých let 20. století se tu pak dalšího půl století bydlelo. Dnes je mlýn opuštěnou kulturní památkou. 

13/2009:  ČKD Elektrotechnika - Praha-Vysočany

Dnes je to tu ještě opuštěné a chátrající, ale již si na tento úchvatný železobetonový skelet dělá zálusk developer ABLON, který to zde má proměnit v rámci projektu s honosným názvem Kolben Business Park v luxusní administrativní a bytové prostory.  

12/2009:  Klášterní pivovar - Doksany

Rozpadající se pivovar se sladovnou zaujímá vstupní část do rozsáhlého klášterního/zámeckého komplexu budov. Je to místo hodné návštěvy, kde se dal v minulosti oblažit nejen duch (náboženstvím), ale i tělo (pivem). Areál je nyní ukázkou toho, kdo má dnes peníze. Církevní část areálu je z velké části opravena, část s pivovarem, která je v majetku státu, chátrá.  

11/2009:  Lichtenštejnský parostrojní pivovar - Studená

Od roku 1995 pivovar nevaří a chátrá. A tak jediné živé, co tu nalezneme, jsou čápi.

10/2009:  Maceškův zámecký pivovar - Votice

Pivovar naposledy vařil před půlstoletím, poté ještě fungoval pár desítek let jako sladovna. Dnes je podstatná část opuštěna, něco se pobořilo, něco žije náhradním užitím. A tak se můžete projít po tichém nádvoří pivovaru a nechat se rozvlnit starou, dynamickou a chátrající architekturou.

09/2009:  cihelna - Močovice

Po cihelně z roku 1906 tu zbyl jen komín. V březnu ho ale čeká demolice, na okolních pozemcích se totiž plánuje výstavba rodinných domků a zastupitelé obce si dostatečně neuvědomili kulturně-historický potenciál, který v komínu je. A přitom by šlo komín při troše snahy začlenit do života obce, vnést sem trochu odkazu na průmyslovou minulost. Místo ukázkové konverze komína, kterých je v ČR jen pár desítek, tu vznikne tuctové sídliště, kterých jsou u nás stovky.

08/2009: elektrárna dolu Schöller - Libušín

Elektrárna vznikla roku 1929 hned vedle hlubinného dolu, takže byla zásobována uhlím přímo z vlastních zdrojů. Dnes je elektrárna opuštěná, démonická železobetonová konstrukce strojovny již nemá ani střechu. Místo ožilo v poslední době jen při natáčení videoklipu k písni Malá dáma skupiny Kabát. Teď je tu ale už pořád ticho.

07/2009: textilka (později HEDVA) - Moravská Třebová

HEDVA sice ještě existuje, ale zde, pod 100 let starou pilovitou střechou, již stroje utichly. 


 

06/2009: barevna a úpravna příze Hermanna Müllera (později Kolora) - Hrádek nad Nisou

Fabrika už nejede, takže kotelna nejede a komín taky ne. A tak v násypce uhlí je ticho a prázdno. Kotelnou se jen občas proženou paintballisti, sběrači železa a milovníci industriálu. Každý zde najde to své...


 

05/2009: důl Anna - Rynholec

V radiální cihle komínu se zvěčnil jeho "údržbář". Tehdejší komínář František Píšl z Nové Vsi č. 35 zde vyryl své iniciály v roce 1934. Důl fungoval od roku 1907 do 1965. Ke kotelně náležel kdysi ještě jeden komín, a to komín s rezervoárem na vodu.

 


 

04/2009: cihelna - Vrchlabí

Těchto víceposchoďových cihelen je v ČR věru málo. Nejběžnější byly cihelny pouze s kruhovou pecí a půdou. Zde je v přízemí umístěna kruhová vypalovací pec, nad ní je patro se sypáky (zaváželo se zde palivo (uhlí) pro vypalování) a ve vyšších patrech jsou sušárny cihel.  


 

03/2009: čistírna odpadních vod - Praha-Bubeneč

Čistírna byla vybudována v roce 1901 dle projektu Williama Heerlein Lindleye, v provozu byla až roku 1967. Dnes je budova a její podzemí v zachovalém stavu, sídlí zde Ekotechnické muzeum. Zřejmě nejzajímavější částí bývalé čistírny jsou klenuté podzemí prostory. Fotografie ukazuje klenbu o rozponu 12 metrů v prostoru lapače písku.


 

02/2009: přádelna (bývalá PERLA) - Zábřeh

Výhoda skeletových konstrukcí je zřejmá - poskytuje velmi volný, flexibilní prostor pro potřeby provozu. V této staré, opuštěné textilce jsou však litinové sloupy s hlavicemi nezvykle hustě nasázeny. Co k tomu stavitele vedlo, nevíme.


 

01/2009: lihovar - Myslibořice

Hned vedle zámku byl po celé jedno století lihovar, který zaléval tekutým štěstím obec a okolí. Dnes po lihovaru zbyl jen kus baráku a komín. Komín s čapím hnízdem příjemně doplňuje historické panorama města. I tak ale bohužel město uvažuje o demolici této poslední připomínky průmyslové minulosti obce. A co čápi, budou mít kde bydlet?
 

52/2008: sklářská huť Marie (Mariahütte) - Josefův Důl-Dolní Maxov

Pohleďme do sklářské pece na tavící šamotové pánve. Zde tyto pánve vzdorují velmi vysokým teplotám - sklářský kmen se zde taví při teplotách nad 1 200°C. Po cca pěti týdnech se musí vyměnit.
 

51/2008: Praga (hala č. 19) - Praha-Vysočany

Tato hala, která je kulturní památkou, je snad tím největším funkcionalistickým industriálním skvostem v Praze. Dva šedové světlíky, tvořené válcovými betonovými skořepinami, a podélná pásová okna v přízemí zajistily v hale perfektní denní osvětlení. Takže ani v noci v hale nezakopnete...

50/2008: přádelna mykané příze Alfréda Placzka - Ivančice-Alexovice

Etážová budova z desátých let 20. století patří k areálu, kde se již přes století a půl věnují textilní výrobě. Doufejme, že asijská konkurence se nestane příčinou proměny tohoto industriálního hradu v zříceninu.

49/2008: vodárna - Praha-Podolí

Ve dvacátých letech 20. století vznikla tato vodárna dle návrhu Antonína Engela. Jednalo se tehdy o největší stavbu ze železobetonu v Československu. Dnes slouží tato kulturní památka jako záložní zdroj vody a je zde zřízeno Muzeum pražského vodárenství.

48/2008: kruhová vápenka - Rakovice u Čimelic

I při bližším ohledání vypadá tato stavba s kruhovou pecí sice jako cihelna, ale vězte, že je to vápenka. Važme si ji, a to nejen proto, že vápenek tohoto typu najdeme v českých zemích minimum.

47/2008: sladovna Právovárečného měšťanstva - Písek

Sladovna byla postavena v letech 1862-64 na místě bývalého středověkého pivovaru a několika dalších domů. Svému účelu sloužila s válečnými přestávkami až do padesátých let, poté mnoho let chátrala. V posledním desetiletí díky investicím města, státu a hlavně fondů EU prošla kompletní rekonstrukcí. Dnes slouží jako multifunkční kulturní zařízení. Je vynikající ukázkou zachování technické památky.

46/2008: Ginzkeyho továrna na výrobu koberců - Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou

Zauhlovací věž s vodojemem a kotelna z roku 1919 jsou tím nejhodnotnějším z celé fabriky. Kotelna zásobovala fabriku, která vyvážela koberce do celého světa, teplem a elektrickou energií. Dnes jsou obě stavby mimo provoz, zatím to ale vypadá, že majitel při rekonstrukci areálu s těmito dominantami Vratislavic nadále počítá. 

45/2008: cukrovar - Čakovice (Praha)

Tento vznešený cukrovar vystavěla rodina Schoellerova, která mimojiné vlastnila i důl v Libušíně.  Dnes je většina budov cukrovaru opravena a je využívána nájemci jako kancelářské prostory, sklady a jiné.  

44/2008: cihelna - Kostelec nad Ohří

Je to klasická cihelna s kruhovou pecí. Je již přes deset let opuštěná a je plná nevypálených cihel. Nebýt bordelu všude okolo, tak je to ideální místo na piknik.

43/2008: cukrovar - Dymokury

Jako mnoho jiných je i tento cukrovar dalším, který nepřežil přechod na tržní ekonomiku. Kdysi patřil hraběcímu klanu Černínů, dnes opuštěn chátrá...

42/2008: pivovar - Braník

Téměř dva roky se zde pivo nevaří a realitní společnost ING Real Estate Development plánuje přestavbu této kulturní památky na byty a příslušné služby. Doufejme, že pivovar "nechtěně" nevyhoří jako jeho kolega - pivovar ve Vinohradech. Ony se kulturní památky potom lépe a levněji  přestavují.

41/2008: koksování

Fotografie zachycuje poslední fázi koksování, kdy rozžhavený koks vyjíždí na vagonu z baterie a putuje na zchlazení pod vodní sprchu. Proces je to věru démonický, zorničky se vám pohledem na tu masu zúží a silné sálavé teplo vás opotí. 

 

40/2008: pivovar - Vesec-Slavoňov

V krajině plné rybníků na Kovářovsku můžete narazit na malebnou ukázku vesnického industriálu. Je jí nevyužívaný pivovar, který vám ukáže romantiku a klid venkova.

 

39/2008: cukrovar - Cerhenice

Cukrovar je již zbaven veškeré technologie, mnoho budov již neexistuje. V hlavní výrobní budově lze spatřit původní železobetonovou nosnou konstrukci s trámovým stropem (typ Henebique). Konstrukce je po 100 letech úžasně zachovalá, jistě by dokázala plnit svoji funkci po dobu dalších stovek let - to se bohužel ale asi nestane...

 

38/2008: šamotka - Červené Pečky

Stavitel této cihelny nebyl jistě žádný chudák. Nechal si ji postavit věru nadstandardně - režné zdivo, historizující prvky, propracované římsy, komín s mozaikou, cimbuří. Dříve pýcha majitele, dnes vyhořelá ruina. 

 

 

35/2008: třídírna uhlí lomu Prokop - Zahořany

Železobetonový skelet je již mnoho desítek let opuštěn, pouze v noci v něm ožívají všelijaké živly... 

 

 

34/2008: První pražská strojírna (Rustonka) - Praha

Po nejstarší strojírně v Praze zbyla již jen kotelna. Komín, který pamatuje výrobu komponent pro mosty, lodě, parní motory aj., jíž bude dělat společnost pouze novému silničnímu průtahu a administrativně-obchodnímu centru, jehož výstavba brzy začne. Alespoň kotelna zde zůstane na připomínku tohoto kdysi slavného místa.  

 

 

33/2008: pivovar Svijany

Spilka - místo, kde se do mladiny přidají pivovarské kvasnice, aby se kvašením rozložily cukry na alkohol (a CO2). Kvašení probíhá cca týden, pak putuje mladé pivo do sklepů. Pivovar Svijany je plně v českých rukách a vyrábí vysoce kvalitní pivo. Jen tak dál! 

 

 

32/2008: nákladové nádraží Žižkov - Praha

Místo, které přivedlo v 30tých letech 20. století život a peníze do lokality, je ohroženo developery, kteří si na svou kořist již brousí zuby a těší se, až vše plošně zbourají. V řízení je však návrh na prohlášení kulturní památkou, je tu tedy naděje, že alespoň něco bude zachráněno.

 

 

31/2008: větrný mlýn - Chvalkovice

Větrný mlýn holandského typu byl ještě nedávno v desolátním stavu, dnes je kulturní památka opravena a pravnuk posledního mlynáře se o ní vzorně stará. 

 

30/2008: textilka - Bílý Potok

Textilka sice již několik let neběží, ale nový majitel je uvědomělý a chrání svoji starou fabriku a pomalu do ní vnáší nový život. Kotel  z roku 1907, z něhož pochází uvedený štítek, je dosud funkční.

 

29/2008: pivovar - Dolní Studénky-Třemešek

Pivo se zde nevaří snad už devadesát let, sladovna nejede šedesát let. Od té doby pivovar chátrá a dnes (vzhledem k jeho stavu) snad ani nelze předpokládat jeho záchrana.

 

28/2008: pivovar - Broumov

Místo, kde se zastavil čas. Hned u centra města je tento opuštěný pivovar, kolem kterého lze jít přímo ke klášteru. Osud tohoto charismatického místa je údajně většině obyvatel Broumova lhostejný, existují však lidé, kterým na osudu pivovaru záleží... Uvidíme, zda se podaří zrealizovat jeden z vypracovaných návrhů konverze.

 

27/2008: vápenka - Třemošnice-Závratec

Kolem roku 1880 byla postavena tato zajímavá vápenka o dvou šachtových pecích spojených systémem zavážecího zařízení. Dříve byl objekt zpustlý a zarostlý zelení, dnes je okolí vzorně udržováno a lze se tak volně projít touto působivou stavbou.

 

26/2008: hrudkovna - Ostrava-Vítkovice

Nejtlustší cihelný komín výšky 101 metrů čeká demolice (stejně tak i přilehlé budovy). Padne tak jedna z ikon Ostravy a Ostraváci se proti tomu nijak nebouří a neprotestují. A památkáře nějaký komín z šedesátých let nezajímá. Škoda. A přitom je to šance udělat jedinečnou konverzi, která by neměla v Evropě obdoby - komín by mohl sloužit jako horolezecká stěna, jako vyhlídková věž, v extrémním případě i jako restaurace. Navíc jeho demolice stojí více peněz než jeho oprava a konzervace.

více o komínu zde

 

25/2008: pivovar - Praha-Nusle

Pivovar čeká konverze, tento nezvykle tvarovaný elektromotor půjde pravděpodobně do muzea.

 

24/2008: sladovna - Skuhrov (okres Beroun)

Hvozd opuštěné sladovny. Sladovna patřila k pivovaru v nedaleké Litni, který ve své době patřil k největším producentům piva na Berounsku. Areál dnes chátrá.

 

23/2008: cukrovar - Ratboř

Cukrovar již mnoho let neběží, například zde bylo v plánu vybudovat spalovnu, v současné době to spíš vypadá na demolici.

 

22/2008: cihelna - Olomouc-Slavonín

Cihelna je kulturní památkou a i přes její poměrně desolátní stav ji svítá na šťastnou budoucnost - její majitel zde plánuje vybudovat administrativní zázemí své firmy a na půdě budou možná i byty.

 

21/2008: bývalá koksovna Karolina - Moravská Ostrava

Veliká zelená plocha poblíž centra bude již brzy zastavěna novými budovami. Staré haly koksovny tak budou konfrontovány s novým životem, doufejme, že se projekt konverze zdaří.

Upozornění: tato fotografie byla experimentálně upravena, vytvoření kýče je tak záměrné. Současně si tak lze položit otázku: je Ostrava městem oranžovým nebo zeleným?

 

 

20/2008: bývalá koksovna Karolina - Moravská Ostrava

85 metrů dlouhé haly elektrárny koksovny dnes zejí prázdnotou, dusot a chvění generátorů již dávno utichnul. Brzy tu ale bude zaset nový život v podobě rozsáhlého developerského projektu.

 

 

 

 

19/2008: pivovar Lochkov (Praha)

Již nefunguje, v části se bydlí, v části je truhlárna. Vypadá to ale, že sem brzy vstoupí dravé ruce developera a genius loci nejspíš zmizí...

 

 

 

18/2008: tlaková plynárna Úžín

V minulosti se zde vyráběl svítiplyn, dnes je zde brownfield. V současné době chce ČEZ na tomto místě vybudovat novou paroplynovou elektrárnu...

 

 

2005 - 2016 © fabriky.cz