<.. Pivovar Hulín-Záhlinice
       
Hulín-Záhlinice (okres Kroměříž)
49°17'21.89"N,17°29'24.97"E
Současný stav: pivovar zrušen, sladovna je funkční 
Realizace: 1895
Zpracováno: únor 2008, doplnění pár obrázků - červenec 2008

 

 

Záhlinice je malá moravská vesnička posazená do malebného prostředí přírodního parku Záhlinických rybníků. A v tomto místě s dostatkem vody vznikla roku 1895 sladovna a pivovar, a to každý provoz v samostatné budově. Budovy jsou dodnes prakticky zachovány v původní podobě.

V roce 1921 byl podnik pohlcen Prvním moravským akciovým pivovarem se sladovnou v Přerově, v roce 1925 byl pivovar zrušen (strojní zařízení Přerov prodal do Jugoslávie). Sladovna zůstala v provozu až do dnešních dnů.

První, na koho jsme v této moravské, bohem zapomenuté zemi, narazili, byl Kubánec. Ten nám zavolal Drahoše, který nás laskavě provedl po celém provozu. Prohlídka byla trochu hektická, Drahoš měl málo času, nicméně jsme ale prakticky prolezli celou sladovnu. Úsměvnou vzpomínkou je prohlídka humen. Drahoš nám ukazoval, jak se ječmen rozprostírá a zval nás, ať jdeme za ním do klíčícího ječmene. "To tam máme šlapat v botách?" Reakce byla samozřejmá: "No jasně." Tak jsme v ječmeni pošlapávali v zaprášených botách a Drahoš v super gumákách. Ano, šlapal jsem v budoucím pivu.

 

Pohlednice pivovaru, převzato z publikace Pavel Jákl: Naše pivovary na dobových pohlednicích, 2004

 

Reklamní plakát od Mikoláše Alše z roku 1896 (olejem vymaloval V. Bartoněk)

za fotokopie děkujeme Iloně Herodesové

 

ortofotomapa lokality - (c) GEODIS BRNO s.r.o

 

 

Kliknutím na obrázky se dostanete na větší rozlišení...

 

Fotografie z července 2007, kdy jsme spali v sousedství pivovaru a bez snídaně jsme podlehli jeho kráse v ranním letním slunci:


Pokud víte o výše zmíněném objektu více,  napište nám. Rádi informace rozšíříme!

2008 © danny666